EEG

#

Cmt, 01 Ara 2012 22:37:30

EEG testleri ve epilepsi

EEG ÜZERİNE HERTÜRLÜ BİLGİYİ www.eeguzerine.com SİTEMİZDE BULABİLRSİNİZ.

.
.
,
,
.
,
,
,
,
,
,
.
,
,
,
.
.
.
.
.EEG (elektroensefalografi) testi  ağrısız bir test, beyin elektrik aktivitesini kaydeder. Tanı veya tedavi hakkında karar vermede yardıncı olutr.
EEG testi birkaç farklı türleri vardır

EEG testi ne işe yarar?
Rutin EEG testi
Ayaktan EEG testi
Uyku EEG testleri
Uykusuz EEG testleri
Video-telemetri testleri
EEG testi hangi bilgileri veriyor?
Ben nöbet ne tür bir EEG testi gösterisi mi?
EEG testi beynimin içinde herhangi bir hasar olup olmadığını gösterebilir miyim?
EEG testi bana bir nöbet neden mi?
Birden fazla EEG testi yaptırmak zorunda mıyım?
EEG testi ne işe yarar?
Beyniniz sürekli küçük elektrik sinyalleri üretir. EEG testi sırasında, elektrotlar (düz metal diskler) başınızın üzerine yerleştirilir. Elektrotlar, beyninizden gelen elektrik sinyallerini almak ve onları bir EEG makinesine göndermek.

Elektrotlar sadece beyinden gelen elektriksel aktivite pick up, Elektrotlar, beyninizden etkilemez ve herhangi bir ağrıya neden olmaz


EEG makine beyinden gelen elektrik sinyalleri bir bilgisayara kaydeder. Onlar dalgalı çizgiler gibi görünüyor. Bu dalgalı çizgiler, beyin desen temsil eder. EEG testi sadece testi yapılır zamanda beyin desen gösterebilir. Farklı zamanlarda, beyin desen farklı olabilir.

Çoğu insan, herkes için benzer beyin desenler var. Bazen, EEG testi bir kişinin, kendi beyin olağandışı elektriksel aktivitesi kaynaklanan olağandışı beyin desenleri, sahip olduğunu gösterir. Bunlar bazen kişinin epilepsi olduğunu göstermektedir.

Rutin EEG testi


Test sırasında, oturmak ya da uzanmak. Testi yapan kişi, bir hemşire veya teknisyen olabilir. Yapışkan bir jel ile başınızı elektrotlar takın. Gözlerinizi açın ve kapatın, birkaç dakika derin nefes alın ve yanıp sönen bir ışık bakmak isteyebilir.


.


Uyku EEG testleri
Doktorunuz  uyurken bir EEG testi isteyebilir. Uyurken veya yorgun nöbet Bunun sebebi olabilir. Ya da, uyanık iken, rutin bir EEG testi olmuş olabilir, ama herhangi bir olağandışı elektriksel aktivite göstermemiştir. Uykuya olduğunuzda, beyin kalıplarını değiştirmek ve daha sıradışı bir elektriksel aktivite gösterebilir.

Bir uyku EEG testi genellikle rutin bir EEG makine kullanarak, hastanede yapılır. Test etmeden önce, go to sleep yapmak için bazı ilaçlar verilebilir. Bu test 1-2 saat sürer ve genellikle uyandı kapattıktan sonra eve gitmek.


Video-telemetri testleri
Zaten epilepsi tanısı ile varsa genellikle sadece bir video telemetri testi olurdu. Burada doktorunuz bir video telemetri testi isteyebilir neden bazı örnekler şunlardır.

Bu nöbet var ne tür net değil.
Anti-epileptik ilaçlar iyi çalışmıyor.
Nöbet epilepsi neden olmadığını olasılığı, ama başka bir şey var.
Epilepsi cerrahisi düşünüyor.
Bir video telemetri testi sırasında, bir ayaktan EEG giyerler. Aynı zamanda, tüm hareketleri bir video kamera tarafından kaydedildi. Testten sonra, doktorlar herhangi bir nöbet olduğunu izlemek ve nöbet (ler) zamanında, beyin desen herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek.

Eğer bir video telemetri testi varsa hastanede kalmak gerekir. Test genellikle birkaç gün içinde gerçekleştirilir. Bazen anti-epileptik ilaçlar azaltılmış veya geri çekilebilir. Bu nöbetler kayıt şansını artırmaktır.

EEG testi hangi bilgileri veriyor?
EEG testleri testi yapılır zamanda beyniniz oluyor elektriksel aktivitesi hakkında bilgi verir.

Bir nöbet sahip olduğunuzda birçok epilepsi türleri ile, sadece sıradışı beyin elektriksel aktivitesi var. Zaman geri kalanını beyin aktivitesi normaldir. Yani, herhangi bir olağandışı etkinlik EEG testi değilse, bir epilepsi zorunda değilsiniz anlamına gelmez.

İnsanlar bazı epilepsi türleri ile bir nöbet sahip olmasanız bile, her zaman, kendi beyin olağandışı elektriksel aktivitesi var. EEG testi olduğunda, sonuçlar doktorlar tanımak belirli beyin desen gösterebilir. Bu bilgiler, bir teşhis yapmak doktorlar için çok yararlı. Bunun bir örneği, tipik absans nöbetler çocukların.

Nöbet asla ve epilepsi yoksa bile az sayıda insan, sıradışı sonuçlar EEG testleri var. Bu, ensefalit (beyin iltihabı) veya vertigo (baş dönmesi) gibi diğer tıbbi durumlar neden olabilir. Bazı insanlar ailelerinden sıradışı beyin desen devralır. Bu nedenle, mutlaka sıradışı beyin şekilleri gösteren EEG epilepsi olduğu anlamına gelmez.

Ben nöbet ne tür bir EEG testi gösterisi mi?
EEG testi sıradışı bir elektriksel aktivite alır, gelen beyin alanları gösterir. Her bir elektrot doğrudan altındaki beyin kısmında faaliyet alır. Nöbetler jeneralize varsa, alışılmadık bir elektriksel aktivite beynin her iki tarafında üzerinde elektrotlar kaydedilmiş olacaktır. Parsiyel nöbetler varsa, alışılmadık bir elektriksel aktivite beynin belirli bölgelerine elektrotlar kaydedilmiş olacaktır.

Farklı nöbet türleri hakkında daha fazla bilgi.

EEG testi beynimin içinde herhangi bir hasar olup olmadığını gösterebilir miyim?
Hayır EEG testi sadece beyin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi verir. , Beyindeki herhangi bir zarar veya fiziksel anormallik olup olmadığını göstermez.

EEG testi bana bir nöbet neden mi?
EEG testi zaman bir nöbet var neden olacağı çok küçük bir risk vardır. Bu yanıp sönen bir ışık bakarak ya da derin bir nefes olduğunuzda ortaya çıkabilir. Doktorunuz size anti-epileptik ilaçlar azaltmak ya da normalden daha az uyku EEG testi önce isterse bir nöbet riski de artacaktır.

EEG ÜZERİNE HERTÜRLÜ BİLGİYİ www.eeguzerine.com SİTEMİZDE BULABİLRSİNİZ.

EEG LABORATUVARI

,

EEG LABORATUVARI İSTANBUL

,

0532 731 43 85

  • RUTİN EEG
  • UYKU -UYANIKLIK
  • TÜM GECE EEG veya GECE 1-2 SAATLİK EEG
  • HASTA EVİNDE EEG ÇEKİMLERİ YAPILIR.

,


0532 731 43 85 İSTANBUL

4291 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi