GÖZDE LASIK TEDAVİSİ

#

Cum, 01 Şub 2008 17:27:44

uzak veya yakını etkileyen göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan ve tüm dünyada 5 milyona yakın göz hastasının yaptırmış olduğu tahmin edilen LASIK tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları

İlgi Hastanesi Göz uzmanı Op.Dr.Adem Dural, LASIK tedavisinin nasıl ve kimlere yapılabileceğini açıkladı ve konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

LASIK nedir ?
LASIK, kırma kusuru denilen uzak veya yakını etkileyen göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan laser tedavi yönteminin kısaltılmış şeklidir. 10 yılı aşkın bir zamandır görme kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Halen dünya üzerinde hemen her ülkede çok yaygın olarak yapılmakta olan bir tedavidir. Tüm dünyada 5 milyona yakın göz hastasının LASIK tedavisi yaptırmış olduğu tahmin edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 600.000 hastaya LASIK uygulanmaktadır. Türkiye?de rakamlar kesin bilinmemekle birlikte yılda 20-30 bin civarında LASIK yapılmaktadır. Türkiye Hastanesi Göz Klinğinde 1996 yılından bu yana LASIK uygulanmış olan kayıtlı göz sayısı 22.000?ni geçmiş durumdadır.

Hangi göz kusurlarının giderilmesinde bu yönteme başvuruluyor ?
LASIK, artık karışık astigmatlar da dahil olmak üzere miyop ve hipermetrop her kusurda yapılabilmektedir. Göz yapısı müsaade ettiği ölçüde ?12.00?ye kadar miyopi LASIK ile düzeltilebilmektedir. Miyop astigmat, hipermetrop astigmat ve karışık astigmatlar 6 numaraya kadar tedavi edilebilmektedir. Hipermetroplarda başarı daha az olup, 4 numaraya kadar olanlarda çok iyi sonuçlar alınırken, 6 numara üzerindekilerde başarı giderek azalmaktadır.

Klasik operasyona göre artıları eksileri nedir ?
LASIK, daha önceleri uygulanmakta olan klasik tedaviden her açıdan daha avantajlı bir tedavi şeklidir. Tedavi oldukça emniyetli olup, hangi hastanın ne kadar düzeleceği çok iyi bilinmektedir. Tedavi ve iyileşme süresi çok hızlıdır. 5-10 dakikalık işlem sonrasında hasta hemen görmeye başlamakta ve 1-2 gün içerisinde çok net görmeye kavuşmaktadır. Tedaviden sonra 1-2 saatlik çok hafif ağrı ve batma, sulanma dışında hastanın şikayeti olmamaktadır. LASIK uygulanan göz kapatılmamaktadır. Yalnızca 1 haftalık ilaç tedavisi yeterli olmaktadır. Tedaviden sonra izleme süresi de çok kısadır. LASIK?den 1 gün sonra hasta kontrole çağrılmakta ve yeterli bir iyileşme saptanırsa yalnızca bir kontrol kafi gelmektedir.

LASIK kimlere uygulanmaz ?
LASIK tedavisi her hastaya uygulanabilecek bir tedavi değildir. Hasta gözünün uygunluğuna 1-2 saat süren ayrıntılı testlerle karar verilemektedir. Ayrıntılı gözlük muayenesi yanında, göz tansiyonu ölçülmekte, laser uygulanacak tabakanın kalınlığı ve haritası belirlenmekte ve hastanın göz dibi dediğimiz sinir tabakası bütün detaylarıyla taranmaktadır. Eğer hastanın gözlük derecesi artmaya devam ediyorsa ki 18 yaşın altındaki hastalarda bu sık görülmektedir, derece duruncaya kadar tedavi ertelenmektedir. Göz tansiyonunda şüphe veya katarakt başlangıcı saptanırsa tedavi iptal edilmektedir. Göz kalınlığı yetersiz çıkarsa ve şeffaf tabaka haritasında düzensizlik varsa tedavi yapılmamaktadır. Göz dibinde herhangi bir incelme veya yırtık bulunursa tedavi ertelenmekte, argon laser dediğimiz başka bir laserle sinir tabakasına kaynak yapılmaktadır. İleri derecede şeker hastalığı, ağır romatizmal hastalık ve şiddetli göz kuruluğu bulunanlarda LASIK yapılmamaktadır. Keratokonus dediğimiz şeffaf tabakada öne doğru bombeleşme olan hastalarda da LASIK uygulanmamaktadır.


LASIK tedavisinde tekrarlama görülüyor mu ?
Eğer LASIK hastası tedavi öncesinde çok iyi değerlendirildi ve tedavisi çok tecrübeli cerrah ve çok iyi ayarlanmış bir laser cihazı tarafından uygulandıysa tekrarlama riski yok denecek kadar azdır. Ancak bazen 10 derece gibi çok yüksek düzeltme yapılmış hastalarda 1-2 numara geri dönebilmektedir. Bu hastalarda şeffaf tabaka kalınlığı ve haritası izin verirse tedavinin 1-2 defa daha yapılabilme şansı vardır.

LASIK daha mı ucuz daha mı pahalı?
LASIK tedavisi şu anda Türkiye?de çok ucuza yapılmaktadır. 6 sene önce göz başına 1000 dolara başladığımız bu tedavi şu anda üçte bir fiyatına kadar düşmüş durumdadır. Ancak böyle ciddi bir tedavinin çok ucuza yapılmasının her açıdan mahsurları bulunmaktadır. Artan cihaz maliyetleri yanında tedavinin daha da ucuzlaması kalitesi düşük ve ayarı iyi yapılmamış olan cihazlarla tedavi yapılması riskini ortaya çıkartmaktadır. Laser cihazları oldukça pahalı, çok kolay bozulabilen ve ayarlarının çok yakın takip edilmesi gereken cihazlardır. Yakın bir gelecekte tedavi ücretleri hak ettiği yeri bulacaktır.

Göz kusurlarında kalıtımın yeri var mı?
Göz kusurları, irsi olan yani anne, baba veya çocuklarda varsa diğer kişilerde de ortaya çıkma ihtimali yüksek olan hastalıklardır. Özellikle hipermetropi, astigmatizma, yüksek miyopi, şaşılık ve göz tembelliğinde kalıtımın etkisi daha fazla olmaktadır.

Doğuştan göz kusurlarının önlenmesi için hanımlara tavsiyeler ?

Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında demir ve vitamin ilaçları dışında hiçbir ilaç alınmamalıdır.
Hamilelik boyunca röntgen ışınları ile temas olmamalıdır.
Hamile bayanların kedi ve köpeklerden uzak durmaları gereklidir. Bu hayvanlardan geçebilen paraziter hastalıklar bebeğin gözünde kalıcı bozukluklar yapabilmektedir.
Ayrıca kızamıkçık geçiren cocuklarla hamile olanların temas ettirilmemesi gerekmektedir. Kızamıkçık hastalığının hamile kişiye bulaşması bebekte ağır göz hastalıkları yapabilmektedir.
Hamile kişilerin besin alışkanlığının dengeli olması şarttır. Kalori, vitamin ve mineral desteğinin iyi ayarlanmış olması gereklidir. Aşırı dengesiz beslenme bebekte göz problemlerine zemin hazırlayabilir.

http://blog.uzerine.com/evdehastabakimi

3960 defa izlendi

Yorumlar (1)
YARARLI BİLGİLER İÇİN şAHSIM ADINA TEşEKKÜREDERİM
HAKAN tarafından | Per, 13 Mar 2008 20:47:06 tarihinde yazıldı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi