EEG PSKOLOJİK NÖEBETLERİN AYIRTEDİLMESİNDE

#

Sal, 01 Oca 2013 14:09:40

EEG NEDİR? 

EEG Elektroensefalografi Nedir - EEG Üzerine
 EEG TESTİ NEDİR?
EEG NASIL ÇEKİLİR?
EEG KİMLERE ÇEKİLİR?
UYKU EEG NEDİR?
UYKU EEG NASIL ÇEKİLİR?
UYKU -UYANIK EEG NEDİR?
UYKU-UYANIK EEG NASIL ÇEKİLİR?
BEBEKLERE EEG NASIL ÇEKİLİR?
BEBEKLERE UYKU EEG Sİ NASIL ÇEKİLİR?
VİDEO EEG NEDİR?
EEG ELEKTROENSEFALOGARFİ TANIMI?

www.eeguzerine.com

EEG ÇEKİMİ

0532 731 43 85

EEG NEDİR?:EEG yani Elektroensefalografi beyin temel bioelektrik aktivetesinin incelenmesi işlemidir.

www.eeguzerine.com

EEG TESTİ NEDİR? :Elektroensefalografi (EEG), epilepsili hastaları ve şüphe oluşturan nöbet bozuklukları olan hastaları incelemekte kullanılan önemli bir tetkiktir.

www.eeguzerine.com

Uyku EEG nedir :uyku eeg, beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Epilepsi teşhisi için uyanıklık halinde 20 dakika süreyle yapılan EEGnin yeterli bilgi vermediği durumlarda, uykuda EEG çekilir. Uyku EEG?si en sık başvurulan aktivasyon yöntemlerinden biridir. Kişiyi uyutmak için beyin aktivitesini etkilemesi ve muhtemel elektriki deşarjları baskılaması nedeni ile anestezik ajan tercih edilmemelidir.

www.eeguzerine.com


 Hastanın bu tür çekime gelmeden önceki gece uykusuz kalması, gerek gündüz uyumasını kolaylaştıracağı, gerek anormal beyin dalgalarının ortaya çıkma olasılığını arttıracağı için yararlıdır.

www.eeguzerine.com

0532  731 43 85

UYKU EEG NASIL ÇEKİLİR:Gündüz veya gece 1-2 saat süreyle, gerektiğinde tüm gece yapılan aktivasyon yöntemlerinden uyku EEG si çekilir. Hastanın çok rahat olması ve teknisyenin komutlarını yapması istenir. Çekim sırasında 10 saniye ara ile 4-5 kez göz aç-kapa , 3-5 dakika süren hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) , 5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır. SONRA HASTANIN UYUMASI ISTENIR.Özellikle rutin EEG nin yetersiz kaldığı küçük çocuklarda uyku EEG si sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Uyku deprivasyonu sonrası uyanıklık ve uyku sırasında yapılan EEG tetkiklerde biyoelektrik patolojinin ortaya çıkma oranı artmaktadır.

 www.eeguzerine.com

EEG NASIL ÇEKİLİR?

Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.
· Çekim sırasında hastaya elektrik ver
ilmesi sözkonusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz.
· Parazitsiz, kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı, olabildiğince hareketsiz durmalıdır.
· Çekimin 3 dakikasında hastadan derin nefes alıp vermesi, çekimin 10 dakikasında ise aralıklı olarak verilen ışık kaynağına bakması istenir.

,

www.eeguzerine.com

0532 731 43 85

Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.
Bebeğin uyuması için hafif bir
sedasyon rektal ya da oral klorhidrat ile verilebilir. Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.

 www.eeguzerine.com

EEG ÇEKİMİ :0532 731 43 85

VİDEO EEG : Video- EEG monitorizasyonu nöbetlerin tanısında, epilepsi sınıflamasında, bozukluğun derecesinin değerlendirilmesinde, nöbetin kaynaklandığı beyin odağının belirlenmesinde, nöbet tipi ile EEG arasında korelasyonun belirlenmesinde ve epileptik olmayan psikojen nöbetlerin ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.
www.eeguzerine.com


Video EEG monitörizasyon ile çocukların çekim esnasında ki hareketleri de aynen kaydedilir. Eğer bu esnada nöbet geçiriyorsa EEG deki anormalliklerle beraber bu görüntüler de kaydedilir. Çekim sırasında veya çekim bittikten sonra traseyi inceleyen pediatrik nörolog, trase üzerinde ki aktivitelerin anormallik olup olmadığını eş zamanlı olarak kaydedilen görüntülere bakarak değerlendirebilir.

Çocuk video EEG monitorizasyon ünitemizde rutin ve uyku EEG incelemesinde olduğu gibi saçlı deriye yapıştırılmış olan elektrodlarla ağrısız bir şekilde EEG kaydı da eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Kısa süreli 1-3 saat veya daha uzun süreli çekim yapılabilir. Hastanın yanında anne veya babası refakatçi olarak kalmaktadır. Hastanın yanında çekim sonlandırılana kadar sürekli EEG teknisyeni kalmaktadır

www.eeguzerine.com

2451 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi