KIZILAY EEG

#

Pzt, 14 Oca 2013 13:53:55

                 EEG ÜNİTESİ

 

EEG beynin elektriksel faaliyetini incelemek ve yorumlamak amacı ile yapılan bir tetkiktir. Küçük elektrotların bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. Nörolog tarafından değerlendirilir ve EEG Traseleri bilgisayardan çıktı alınır .

 

 

 

EEG (Elektroensefalografi ) : Beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının yazdırılması esasına dayanıyor. Beynin faliyetleri sırasında kendiliğinden oluşan sürekli, ritmik elektriksel potansiyeller ve aktivasyon yöntemleriye ( fotik ,hpv, uyku, vb..) uyarılmış iken biraz daha farklı olan elektriksel poatansiyeller bu elektriksel potansiyellerin değişimlerinin yazdırılması yöntemine EEG (Elektroensefalografi) diyoruz.  

 

EEG; Beynin elektriksel aktivitesini bozan her türlü hastalığın tanısında kullanılır.

Özellikle bayılma vakalarının nedenlerinin araştırılmasında Epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG?dir.

EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir.

EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG ÇEŞİTLERİ:

 

Rutin EEG, Uyku EEG, Uyku-Uyanıklık EEG ,

 

Rutin EEG  (20-40 dakika ) Uyanıklık EEG  si diye bilinir.  20-30 dakika sürer. Çekim sırasında  10 saniye ara ile 4-5 kez göz aç-kapa,  3-5 dakika süren  hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) ,  5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.Çekim boyunca hastanın  gözleri kapalı bir şekilde dinlenme rahatlığında sedyede veya EEG koltuğunda çekilir.

 

Uyku EEG veya Uyku-uyanıklık EEG  (1-3 saat süreli) Uyku Derivasyonlu EEG, talebe bağlı olarak 1 - 3 saat veya daha uzun süreli ) Uyku: Bazı hastaları uykusuz bırakarak Epileptik dalgaları arttırmak ve beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Çekimin ilk 10-20 dakikası uyanıklık EEG si ( Rutin EEG kaydı ) çekilir .Sonra hastanın uyuması istenir. 40-60 dakika uyku kaydından sonra çkim sonlandırılır.

Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Hasta uyutulduktan sonra Elektrotlar yapıştırılır, 40-60 dakika uyku kaydından sonra uyanıklık EEG si çekilebilinir.

.                                         

                    

 

EEG ÖNCESİ HAZIRLIK
Erişkinlerde özel bir hazırlık aşaması gerekmemekte saçın bir gün önceden yıkanmış olması yeterli olmaktadır. (Saça sprey, jöle vs. sürülmemesi)
Uyku EEG?sinde erişkinlerin uykusuz kalması gerekmektedir. Bu konuda çekim yapan teknisyenle görüşerek çekim saatine göre kaç saat uykusuz kalması gerektiğinin bilgisini almalıdır.


Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.
Bebeğin uyuması için atarax  verilebilir. Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. İşlem can yakmaz. Hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.

EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. EEG çekilmeye başlamadan önce kafanın belli bölgelerine elektrotlar yapıştırılır. EEG ile akıldan gecen düşünceler okunmaz ve zeka ölçülemez.EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG'lerin değerlendirilmesi görsel ve subjektiftir, değerlendiren kişinin tecrübesi ve bilgisi önem taşımaktadır.

 

ALTINTEPE TIP MERKEZİ

EEG - EMG LABORATUVARI

0216 489 55 06 (246)

2640 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi