YAŞAM TIP MERKEZİ

#

Per, 17 Oca 2013 10:18:01

EEG ÜNİTESİ

EEG beynin elektriksel faaliyetini incelemek ve yorumlamak amacı ile yapılan bir tetkiktir. Küçük elektrotların bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. Nörolog tarafından değerlendirilir ve EEG Traseleri bilgisayardan çıktı alınır .

0532 731 43 85

YAŞAM TIP MERKEZİ EEG BÖLÜMÜ: 0532 731 43 85

ADRESİMİZ

HATBOYU CAD. LOKMAN HEKİM SOK. NO:10/A PENDİK  / İSTANBUL

TELOFONUMUZ

+90 0216 491 35 07 +90 0216 491 35 08

FAKSIMIZ

+90 0216 354 09 78

EEG (Elektroensefalografi ) : Beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının yazdırılması esasına dayanıyor. Beynin faliyetleri sırasında kendiliğinden oluşan sürekli, ritmik elektriksel potansiyeller ve aktivasyon yöntemleriye ( fotik ,hpv, uyku, vb..) uyarılmış iken biraz daha farklı olan elektriksel poatansiyeller bu elektriksel potansiyellerin değişimlerinin yazdırılması yöntemine EEG (Elektroensefalografi) diyoruz.

EEG; Beynin elektriksel aktivitesini bozan her türlü hastalığın tanısında kullanılır.

Özellikle bayılma vakalarının nedenlerinin araştırılmasında Epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG?dir.

EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir.

EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG ÇEŞİTLERİ:

Rutin EEG, Uyku EEG, Uyku-Uyanıklık EEG , Tüm Gece Uyku EEG

Rutin EEG (20-40 dakika ) Uyanıklık EEG si diye bilinir. 20-30 dakika sürer. Çekim sırasında 10 saniye ara ile 4-5 kez göz aç-kapa, 3-5 dakika süren hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) , 5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.Çekim boyunca hastanın gözleri kapalı bir şekilde dinlenme rahatlığında sedyede veya EEG koltuğunda çekilir.

Uyku EEG veya Uyku-uyanıklık EEG (1-3 saat süreli) Uyku Derivasyonlu EEG, talebe bağlı olarak 1 - 3 saat veya daha uzun süreli ) Uyku: Bazı hastaları uykusuz bırakarak Epileptik dalgaları arttırmak ve beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Çekimin ilk 10-20 dakikası uyanıklık EEG si ( Rutin EEG kaydı ) çekilir .Sonra hastanın uyuması istenir. 40-60 dakika uyku kaydından sonra çkim sonlandırılır.

Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Hasta uyutulduktan sonra Elektrotlar yapıştırılır, 40-60 dakika uyku kaydından sonra uyanıklık EEG si çekilebilinir.

.

EEG ÖNCESİ HAZIRLIK
Erişkinlerde özel bir hazırlık aşaması gerekmemekte saçın bir gün önceden yıkanmış olması yeterli olmaktadır. (Saça sprey, jöle vs. sürülmemesi)
Uyku EEG?sinde erişkinlerin uykusuz kalması gerekmektedir. Bu konuda çekim yapan teknisyenle görüşerek çekim saatine göre kaç saat uykusuz kalması gerektiğinin bilgisini almalıdır.


Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.
Bebeğin uyuması için atarax verilebilir. Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. İşlem can yakmaz. Hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.

EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. EEG çekilmeye başlamadan önce kafanın belli bölgelerine elektrotlar yapıştırılır. EEG ile akıldan gecen düşünceler okunmaz ve zeka ölçülemez.EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG'lerin değerlendirilmesi görsel ve subjektiftir, değerlendiren kişinin tecrübesi ve bilgisi önem taşımaktadır.

2375 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi