Epilepsi sara hastalığıyla ilgili bilinmesi g..

#

Çar, 06 Mar 2013 16:49:26

Epilepsi yani sara hastalığı ile ilgili olarak toplum çok bilgili, bilinçli değil. Bazı hastaların aileleri dahi bu konuyla ilgili yanlış bilgilere sahip. Epilepsi hastalığıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli konular ve epilepsi hastalarının dikkat etmesi gerekenler şöyle sıralanabilir.

- Sara hastalığı birkaç saniyelik nöbetler olarak yinelenen, beyin kaynaklı bir hastalık. Epilepsi nöbetleri ilaçlar ile durdurulabiliyor.

- Epileptik bir hastanın üzerine fazla düşmek doğru değil. Kişiyi fazla kollamak, takip etmek,aşırı ilgi göstermek yersiz davranışlardır.
...

- Sara hastası olanlar uykusuz kalmamaya, akşamları geç saatlerde ağır yemekler tüketmemeye gayret etmelidir. Hasta günde ortalama yedi ? sekiz saat uyumaya özen göstermelidir. Fazla çaydan, kahveden ve kolalı içeceklerde uzak durmalıdır.

- Epilepsi hastalarının saatlerce ve yakın mesafeden televizyon izlemesi, çok fazla bilgisayar kullanması doğru değildir.

- Epilepsi hastası fazla efor harcamamalı, ağır sporlardan uzak durmalıdır.

- Epileptik hasta kesinlikle alkolden uzak durmalı, alkolün nöbet geçirilmesine neden olabileceği ve hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçların etkisini değiştireceği unutulmamalıdır.

- Sara hastaları aç kalmamaya özen göstermelidir.

- Hastalar balkondan-camdan sarkma, yüksek bir yerin kenarında bulunma gibi hareketlerden kaçınmalı, ateş türü yakıcı maddelerden uzaklaşmalıdır.

- Sara hastalarının meslek seçerken de özenli olması gerekir. Bu hastalar asker, polis, şoför, berber, inşaat işçisi ve kaynak işçisi olmaktan kaçınmalıdır.

- Epilepsi hastası kişi üç seneden çok bir zamandır nöbet geçiriyor ve EEG ?leri normal değil ise araba kullanmamalıdır. Aksi halde motorlu taşıt kullanabilirler.

- Epilepsi hastaları için moral çok önemlidir. Üzüntüden, dertten uzak durmak sağlıkları için elzemdir.

- Hasta kişinin evlenip çocuk sahibi olmasındahiçbir sakınca yoktur. Ancak evlilik öncesi müstakbel eşe hastalık hakkında bilgi verilmelidir. Hasta kişi kadınsa gebelik öncesi doktoruna danışmalıdır.

- Hastalığın tedavisi için verilen ilaçlar epilepsiyi tamamen geçirmeyebilir. İlaçlar nöbet sayısının azalmasını veya tamamen önlenmesini sağlar.

- Epilepsi nöbeti için verilen ilaçlar kesinlikle düzenli ve hekimin söylediği biçimde kullanılmalıdır.

- Epilepsi hastası nöbet geçirdiği sayı, gün ve saati bir yere not etmelidir.

- Epilepsi hastasının düzenli olarak hekim kontrolüne gitmesinde yarar vardır.

- Epilepsi hastası kişiler denizde-havuzda yüzebilir. Ancak yanında mutlaka iyi yüzme bilen birileri olmalıdır. Hastanın fazla yüzmesi ya da güneşin altında durması doğru değildir.

- Epilepsi, kişilerin çalışmasını, işlerinde başarılı olmasını engelleyen bir hastalık değildir. Dünya genelinde çok başarılı ve ünlü olan kimi insanların epilepsi hastası olduğu unutulmamalıdır.
 

________ EEG ________

EEG ÇEKİM MERKEZİ : 0532 731 43 85


40 KANALLI DİGİTAL VİDEOLU EEG CİHAZI İLE 7 /24 -Hizmetinizdeyiz

* RUTİN EEG

* UYKU-UYANIKLIK EEG

* TÜM GECE EEG

* GECE 1-2 SAATLİK EEG

* EVDE EEG ÇEKİMİ

Tüm EEG'lerde %50 indirim

* Hastanelerin Yoğunbakım, acil, Yatan hasta servislerinde EEG Çekimleri Yapılır.

Bünyesinde, çağdaş standartlara uygun iki adet 40 kanallı dijital videolu EEG cihazı mevcuttur. Merkezimizde Çocuk ve Bebek EEG'si ile birlikte Yetişkin EEG'si oldukça deneyimli bir ekip tarafından icra edilmektedir.

Bebek EEG'sinde, çekim için bebekleri uyutmak hemen hemen zorunlu bir durumdur. Ancak beyin aktivitesini olumsuz etkilememesi ve yanlış sonuçlar vermemesi için, anestezik ajanlar kullanmamaktayız. Bu konuda yıllardır gündüz ve gece EEG çekimleriyle hizmet veren ekibimiz, bazen saatler süren bebek ve çocuk EEG'sini büyük bir özveri ve sabırla gerçekleştirmektedir.

EEG RAPORLARI: Çocuk EEG lerini Elektronörofizyoloji alanında Uzman Çocuk Nöroloji Hekimleri ve yetişkin hastalara Yetişkin Nöroloji hekimi tarafından rapor edilmektedir.

Sonuçlar: EEG Raporunun yanında tüm çekimin CD'si ve Kağıt dökümanları da verilmektedir.

1821 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi