EEG ÇEKİMİNDE UYUYAMADIMI ?

#

Çar, 06 Mar 2013 08:44:36

EEG NEDİR VE EEG  ÇEŞİTLERİ

Beynin faliyetleri sırasında kendiliğinden oluşan sürekli ,ritmik elektriksel potansiyeller ve aktivasyon yöntemleriye ( fotik ,hpv,uyku, vb..) uyarılmış iken biraz daha farklı olan elektriksel poatansiyeller , bu elektriksel potansiyellerin değişimlerinin yazdırılması yöntemine EEG (Elektroensefalografi) diyoruz. EEG (Elektroensefalografi ) beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının yazdırılması esasına dayanıyor. Beynin belli bölgelerinden çıkan akımlar bilgisayarda kaydediliyor ve inceleniyor. EEG`nin yapılmasındaki amaç, hangi beyin bölgesinin ne tip bozuk elektrik yaydığının görülmesi ve takip edilmesidir. EEG ile sorunun merkezi beyinden mi yoksa beyin kabuğundan kaynaklandığını görebiliyor ve buna göre uygun ilacı verebiliyor.

!!! EEG İÇİN TÜM GECE UYKUSUZ KALMAYA SON !!!

Hastanın uyku saatinde veya gece istediğiniz saatte, evinizde veya kliniklerimizde EEG çekim hizmetini sağlıyoruz.

Hastaya uygun olan gün ve zamanda uzman ekibimiz hastanın yanına giderek gerekli bilgilendirmeyi yapar ardından EEG çekim işlemine başlanır. Böylece hem hastanızı yormuyorsunuz hemde zamandan kazanmış oluyorsunuz.En son teknolojiye sahip, Dijital Video EEG cihazlarıyla kaliteli ve güvenilir çekimler yapılmaktadır.

Evde çekilen EEG ile Hastanelerde çekilen EEG arasında kalite ve yapılan işlemler arasında hiçbir fark yoktur. Farklı ortamlarda uyumakta zorlanan, gündüz uyuyamayanlar için hasta evinde daha sağlıklı çekimler yapılmaktadır.

EEG ÇEKİM MERKEZİ

www.eeguzerine.com

0532 731 43 85

0216 392 14 14

EEG RAPORLARI: Çocuk EEG'lerini Çocuk Nöroloji Hekimi ve yetişkin hastaların EEG'lerini Yetişkin Nöroloji Hekimleri tarafından rapor edilmektedir. EEG Raporunun yanında tüm çekimin CD'si ve Kağıt dökümanları da verilmektedir.


EEG ÇEŞİTLERİ :
RUTİN EEG : Uyanıklık eeg si diye bilinir.  20-30 dakika sürer. Çekim sırasında 10 saniye ara ile 4-5 kez göz aç-kapa , 3-5 dakika süren  hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) ,  5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.UYKU EEG :
Klinik olarak epilepsi düşünülen ancak rutin EEG tetkiklerinde yeterli bulgunun görülmediği hastalarda başvurulan bir aktivasyon yöntemidir. Uygun ilaçlarla sağlanan uykuda veya spontan uyku sırasında yapılan EEG tetkikidir. Tetkik gün içinde kısa süreli olarak en az bir uyku siklusunu
görecek şekilde veya gece uykusunda daha uzun süreli olarak yapılmaktadır. Uykunun biyoelektrik patolojiyi aktive etme özelliği gösteren dönemi NREM dönemleridir
Özellikle rutin EEG NİN nin yetersiz kaldığı küçük çocuklarda uyku EEG si
tetkikleri sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.


EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir

EEG çekilmeye başlamadan önce kafanın belli bölgelerine elektrotlar yapıştırılır.

EEG çekilirken hastaya elektrik verilmez, tam tersine hastadan beyindeki elektriksel değişikler kaydedilir

EEG ile akıldan gecen düşünceler okunmaz ve zeka ölçülemez.

EEG nin zararı yoktur, her yaşta insana EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG ÇEKİM MERKEZİ : 0216 392 14 14 - 0532 731 43 85

www.eeguzerine.com

2252 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi