Ateşli Havale - Epilepsi İlişkisi:

#

Pzt, 11 Mar 2013 09:06:42

Ateşli Havale - Epilepsi İlişkisi:

Bir kez ateşli havale geçiren çocukların % 60?ında ikinci kez ateşli havale olmaz ama ilk ateşli havale yaşın yaş altında ise tekrarlama riski daha fazladır. İlk nöbet 3 yaşın üstünde geçirildi ise tekrarlama riski azdır. Ateşli havale fokal ise ve uzun sürerse tekrarlama riski çok fazladır.

Kardeşlerde ateşli havale geçirme hikâyesi varsa diğer kardeşlerde risk toplumdaki diğer sağlıklı çocuklardan 4?5 kat daha fazladır.

Müdahale ve Tedavi:

Ateşli havale geçirmekte olan çocuğun görünümü korkucudur. Panik olmayın ve havale anında saate bakın ve havale süresini belirlemeye çalışın. Kasılma sırasında düşme ve yaralanmalara karşı tedbir amacıyla yere yatırın, nefes almasını sağlayın. Sakın yiyecek, su, vermeyin; kolonya veya soğan koklatmaya kalkmayın. Ağzındaki kusmuk veya köpükleri temizleyin, yan yatırıp başını hafif geriye atın, soğuk suya vs sokmanın anlamı yoktur. Nöbet sonrası uykuya dalacaktır. Nöbet 20 dakikadan uzun sürerse acilen hastaneye götürün

Tetkikler:

İlk nöbette epilepsi yönünden tetkik yapılmasına gerek yoktur. Ancak ateş nedeninin araştırılması için testler gerekebilir. İkinci nöbetten sonra bir pediatrik nöroloğa danışılması ve EEG, beyin tomografisi vs çekilmesi gerekebilir.

EEG ÇEKİM MERKEZİ

www.eeguzerine.com

irtibat:0216 392 14 14 - 0532 731 43 85

BEBEK-ÇOCUK YETİŞKİN EEG

2247 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi