KADINLARI SIRF KADIN OLDUKLARI İÇİN ELEŞTİRME..

#

Pzt, 18 Şub 2008 21:06:20

 

Kadınların bir çok konuda ne kadar acımasızca eleştirildiğinin farkında mısınız? Özellikle iş hayatında bu eleştiri bazen gerçekten de çok uç derecelere varıyor. Aslında belden aşağı vurmak diye bir terim var ya kadınlara yapılan bazı eleştiriler tam da bu şekilde olabiliyor. En kötüsü de bu şekilde eleştirilmenin tek sebebi sadece kadın olmaları. Erkeklerin birbirini böyle ağır ve seviyesiz şekilde eleştirdiğine ben pek rastlamadım.

 

Mesela bir kadın gazetecimiz Mine G. Kırıkkanat, İstanbul?da yaşamayı bilmeyenlere, denize iç çamaşırı ile girenlere karşı çok ağır ve iğneleyici bir köşe yazısı yazdı. Hem birçok gazeteciden hem de halktan çok fazla tepki topladı. Yaptığı iyi ya da kötü bu tartışılır. Fakat ona karşı bir tepki yazısı vardı ki inanılmazdı. Sırf kadın olduğu için bir insana bu şekilde aşağılayıcı bir yazı yazılamaz. Kadının yaptığı hata eleştirilebilir tabi ama sadece kadın olduğu için onun hayatında bir erkek olmadığı için böyle düşüncelere sahip olduğu, hayatında biri olduğunda rahatlayacağı gibi bir şey söylenemez. Bu gerçekten çok seviyesiz ve aşağılayıcı bir durum. Ayrıca bu bayanın hayatında biri de var. Olmasada bu kimseyi ilgilendirmez. Ama olsun çamuru at, sonuçta en azından lekesi kalır. Ayrıca bu yazı benim burada ifade ettiğim uslupta değil, çok daha kötü ve aşağılayıcı bir uslupta yazılmıştı.  

 

Başka bir örnekte Fatih Altaylı cephesinden var. Kendisi sırf kadınlığından dolayı bir insanı eleştirdi. Ona başyazarla yatarak adam olamayız dedi. Oysa bu bayan yani Ruhat Mengi yıllardır kocası Güngör Mengi ile yatıyor. Yani bunda garip hiç birşey yok. Ayrıca durum böyle olmasa da insanların özel hayatı adı üstünde özeldir. Sanane.... Eleştireceksen onun yazar kimliğini gerçekten eleştir. Özel hayatı seni ilgilendirmez.

 

Kadınların bu şekilde eleştirilmesinin altında yatan psikoloji nasıl bir şey tam bilemiyorum. Benim anlayacağım bir şey değil bu. Ama gördüğüm bir şey var. Başarılı kadınlar herhangi bir konuda hata yaptıklarında, hatta bazen hata yapmadan da kadınlıkları yüzünden eleştirilebiliyor. Hatta bir de kadın zaten güzelse, bu çok daha kolaydır. Kesin ya Genel Müdür ile ya da Yönetim Kurulundan biri ile ilişkisi ya da onların kadına güzel olduğu için zaafı vardır diye düşünülür. Bir kadın sadece güzel olduğu için cezalandırılabilir ve aptal yerine konabilir mi? Malesef  bu olamaz çünkü akıllı kadınların da birçoğu çok güzel. Ayrıca güzel değillerse bile kendilerine öyle iyi bakıyorlar ki güzel ve dikkat çekici olabiliyorlar.  

 

İnsanların hassas olduğu konularda onları zorlayarak, onları sindirmek çok aşağılık bir yöntem değil mi? Böyle o kadar çok örnek var ki: Pazarlama ekibi arasından, Pazarlama Müdürü olarak bir bayan seçildiğinde onun başarısından çok yönetimden kiminle ilişkisi olduğunun konuşulması garip değil mi?

 

Bu aslında o kadar basit birşey ki bu düşünceye sahip erkeklere bunu nasıl anlatabilirim diye düşündüm. Bu aslında bir erkeğe herhangi bir konuda kızgın olup, konuyla hiç ilgisi olmamasına rağmen onun iktidarsız olduğunu bu yüzden böyle şeyler yaptığını söylemek gibi bir şey. Yani aşağılıkça ve anlamsız. Açıkçası kimin kimle ilişkisi olduğu ya da ilişkisi olamadığı için acı çekmesi beni hiç ilgilendirmiyor.

Sonuç olarak insanları eleştirmenin de bir adabı olmalı. İyi bir insan olmanın özelliklerini unutmamak  lazım?

 

1402 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi