EEG ÇEKİMİNDE Empedans Ölçümü ve Sorunlu Elek..

#

Pzt, 18 Mar 2013 10:00:37

EEG ÇEKİMİNDE Empedans Ölçümü ve Sorunlu Elektrotların Düzeltilmesi

Tüm elektrotlar yerleştirildikten sonra elektrot empedansları kontrol edilir, öncelikle tüm elektrotların EEG cihazına bağlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Elektrot empedansları 10 kilo ohm?un altında olmalıdır. Empedansı yüksek olan elektrot yerleşim bölgeleri, alkollü pamukla tekrar silinmeli, köprü elektrotlar KCl solüsyonu ile ıslatılmalı ve disk elektrotların EEG pastaları temizlenip tekrar pasta uygulanmalıdır. Ayrıca elektrot bölgelerinin altında kalan bölgelerde saçlar mümkün olduğunca aralanmalıdır, bir araya toplanmış saç telleri de empedansın yükselmesine neden olabilir. Problem bu şekilde çözülemezse elektrodun sorunlu/bozuk olabileceği ihtimali düşünülerek elektrot değiştirilmelidir. Tüm elektrotların empedansları yüksekse veya kafanın sadece bir tarafında empedansalar yüksek bulunursa kulaklardaki referans elektrotları kontrol edilmeli ve temizlenip tekrar yerleştirilmelidir.

Electro-cap ve quick-cap kullanıldığında elektrot bölgeleri kapalı olduğu için sorunlu elektrotlara müdahele edilmesi (alkollü pamukla silme, saçları aralama gibi) güçtür. 

Ayrıca kep kullanımının başka bazı dezavantajları da olabilir: kep bazı bireylerin kafasına tam olarak oturmayabilir ve bu bölgelerde elektrotların kafa derisi ile teması zorlaşır ve empedansları düşürmek güçleşir. Yine bu sistemde çok fazla jel kullanılması kepin altında jelin komşu elektrotlar arasında yayılmasına ve elektrotlar arası köprülemeye (bridging) neden olarak, komşu elektrotların aynı sinyali kaydetmelerine neden olabilir.

Fatih YİĞİT
Elektrofizyoloji Teknikeri
(EEG- EMG- PSG)
www.eeguzerine.com
Cep: 0535 477 43 86

4084 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi