PSG PoliSomnoGgrafi

#

Sal, 26 Mar 2013 09:34:02

            PSG PoliSomnoGgrafi teriminin baş harflerinden oluşur.
Latince kökenlidir. Anlamı birçok fizyolojik parametrenin spontan uyku sırasında eş zamanlı olarak kaydedilmesidir. PSG çoğunlukla uyku apne sendromu, uyku bozuklukları, kalp ritim bozuklukları, epilepsilerin tanısı gibi tanısını koymaya yardımcı bir testtir.
Göğüs bölgesine, başa, bacaklara ve yüze takılan elektrotlarla, hasta gece boyunca izlenerek horlama, solunum bozuklukları, ritim problemleri, epilepsi, narkolepsi ve diğer uylu bozuklukları gibi hastalıkların teşhislerinin konulmasına yardımcı olur.

,

EMG, Elektro Myo Grafi teriminin baş harflerinden oluşur.
Latince kökenlidir. Anlamı kasların elektriksel aktivitesinin incelenmesidir. EMG teknisyen için kolay bir işlemdir. Hasta alışkın olmadığı için huzursuzluk verici bir histir. O yüzden hasta odaklı davranmak hastayı ürkütmemek için gereklidir. EMG işlemi hastanın şikayeti olan kasına kayıt elektrodu koyulur ve sinirin uyarılması ile aradaki mesafe, elektriği iletme hızı, süresi gibi belli parametreler ölçülür... ENF teknikeri uzm. hekime yardımcı olur. İleti incelemelerini yapar. İğne EMG incelemesini sadece hekim yapar!..

,

EEG, Elektro Ensefalo Gram teriminin baş harflerinden oluşur.
Latince kökenlidir. Anlamı beynin elektriksel aktivitesinin incelenmesidir. EEG kolay bir işlemdir. Hastanın başına 20+ elektrot takılarak yapılan bir işlemdir. Hastanın sinir hücrelerinin elektriksel faliyetlerini kaydetmemize yarar. Uzm. hekimin raporlamasıyla teşhis amaçlı yapılan bir incelemedir. Çoğunlukla amaç epilepsi teşhisine yardımcı olarak kullanılmaktadır...
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN : www.eeguzerine.com

SİTESİNİ ZİYARET EDİN.

EEG ÇEKİM MERKEZİ-EEG LABORATUVARI

0216 392 1414

0532 731 4385

2043 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi