EPİLEPSİ Tedavisinde antiepileptik yada antik..

#

Cum, 17 May 2013 09:26:32

Tedavide antiepileptik yada antikonvülsan olarak bilinen ilaçlar kullanılır. Antiepileptik ilaçlar nedeni ortadan kaldıran ve kür sağlayan ilaçlar değildirler. Nöbetlerin ortaya çıkmasını önlerler. Bir anlamda epilepsi eşiğini yukarı çekerler. Bir başka deyişle beynin nöbetleri durdurmak için kullandığı fren gücünü artıran ilaçlarlardır. Antiepileptikilaçların etkinliklerini gösterebilmeleri için... kanda belli bir düzeyde olmaları gereklidir. Buise düzenli kullanım ile mümkündür. Bu ilaçlarantibiotik yada ağrı kesiciler gibi bir kutu kullanılıp bırakılacak ilaçlar değildirler. Etkinlikleri için düzgün ve aralıksız kullanım, hasta-doktor uyumu gerektirirler. Bazı hastalar ilacı sevmedikleri veya ilacın yan etkilerinden korktukları yada kendilerine yeterince açıklama yapılmadığı için ilaçlarını düzenli kullanmazlar. Yapılan çeşitli çalışmalarda ilaç kullanımı altındaki epileptik hastalarda nöbete yol açan en önemli faktörün ilaç dozlarının unutulması olduğu görülmüştür. Hastalar tarafından sıkça sorulan bir soru ilaç dozu atlandığında ne yapılacağıdır. Kısa bir süre geçmişse o doz alınmalı , diğer dozun zamanı gelmişse o dozu alınmalıdır.
Antiepileptik ilaçlar ile epilepsi hastalarının%60-70inde nöbetler tamamen kontrol altına alınabilmektedir. Tek ilaçla kontrol altına alınamayan nöbetlerde ise ikinci bir ilaçtedaviye eklenir. Bu durumda ek olarak%10-15 hastanın daha nöbetleri durmaktadır. 3. yada 4. ilaca gerek duyulduğudurumlarda tedavide başarı oranı daha düşükolmaktadır.
Antiepileptik ilaçlar aniden kesilmezler. Bu durumda status epileptikus adı verilen ciddi hayati tehlike yaratan ve durdurulamayan nöbetler ortaya çıkar. İlaç ile ilgili yan etkiler görüldüğünde hekime danışılmalı kendiliğinden kararlar verilmemelidir. İlacın kutusu bitince aksi hekim tarafından söylenmediği sürece aynı kutudan alarak devam edilmelidir. İlaç ile ilgili tüm yakınmaların hekimle paylaşılması gereklidir.
YeniDoğan - Çocuk - Erişkin EEG ÇEKİM MERKEZİ

7 /24 - 40 KANALLI DİGİTAL VİDEOLU EEG CİHAZI İLE

http://www.eeguzerine.com/
* RUTİN EEG *****

* UYKU-UYANIKLIK EEG *****

* TÜM GECE VİDEO EEG *****
...
* GECE 1-2 SAATLİK EEG

* EVDE EEG ÇEKİMİ *****

EEG SONUÇLARI Çocuk nöroloji hekimleri parorlamaktadır.: RAPOR + CD + KAĞIT DÖKÜMAN ŞEKLİNDE VERİLMEKTEDİR.
  
 
İRTİBAT EEG: 0532 731 43 85

4092 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi