antiepileptik ilaçlar ve yan etkileri

#

Pzt, 01 Nis 2013 10:42:39

Bazı sık kullanılan antiepileptik ilaçlar ve yan etkileri ile ilgili özet bilgiler

Fenitoin (Epdantoin, Epanutin) : 100 mglık tablet ve kapsülleri vardır. Günde bir yada iki dozda alınır. Alışkanlık yapmaz, diş etlerinde büyüme, vücudda istenmeyen kıllanmaya yol açabilir. Uzun süreli kullanımda sinir iletiminde yavaşlama, beyincikte ve korteksde küçülmeye yol açabilir. Doz aşımı durumunda uyku hali, renkli görmede bozulma ve dengesizlik yapabilir.


 Karbamazepin (Tegretol, Karbalex, Temporol, Karazepin): 200, 300, 400, 600 mglık tablet, şurup ve kapsülleri vardır. Günde iki yada üç dozda alınır. Alışkanlık yapmaz, yüksek dozlarda çift görme, uyku hali, kusma, dengesizlik yapabilir. Uyku halini ilaç ilk başlandığı zaman da yapabilir, ilaca alışıldıktan sonra bu yan etkisi tamamen geçer. Tedavinin başlangıcında beklenmedik biçimde kan hücrelerini azaltabilir, bu nedenlebaşlangıçta kan sayımları yapılır.
İshal durumunda ilacın emilimi düşeceği için nöbetler ortaya çıkabilir; bu durumu önlemek için ishal hallerinde kullanılan doz 1.5 katına çıkılır. Ateşli hastalıklardada karaciğerin ilacı vücuddan uzaklaştırma hızı artar; bu dönemde de doz arttırılabilir.
Valproik asit (Depakin, Convulex, Valposim) : 150, 200, 300, 500 mglık tablet, şurup, kapsül formları günde bir (Uzun etkili formları) yada üç dozda kullanılırlar. Alışkanlık yapmazlar. Tedavi başında mide ağrısı, bulantı ve mide krampları yapabilirler. Karaciğer, böbrek ve kemik iliği üzerine yan etkileri olabilir, düzenli kontrol yapılmalıdır.
Kilo alımı, ellerde titreme ve saç dökülmesiyapabilir.
Barbitüratlar (Luminal, Luminaletten, Mysolin, Maliasin ): 15 ve 100 mglık tabletleri (Luminaletten ve Luminal), 25 ve 100 mglık tabletleri (Maliasin) ve 250 mglık tabletleri (Mysolin ) vardır.
Alışkanlık yapıcı özellikleri olabilir. Özellikle ilacın kesilme dönemi çok yavaş olmalıdır. Uyku hali ve çocuklarda sinirlilik, yaramazlık , huysuzluk ve aşırı hareketliliğe neden olabilirler. Çocuklarda zihinsel performansda düşme yapabileceği için okul başarısını etkileyebilirler.
Klonozepam (Rivotril): 2 mglık tableti ve damlası vardır. Fenobarbital grubu ilaçlar gibi alışkanlık yaparlar ve belirgin olarak uyku verebilirler. Sinirlilik yapabilir.

EEG ÇEKTİRMEDEN ÖNCE MUTLAKA BİZİ ARAYIN

%50 indirim Uygulanmaktadır....

İletişim

:

Bilgi ve Randevu için;

Tel

:

0 216 392 14 14

Mobil

:

0 532 731 43 85

İstanbul'un tüm ilçelerinde ; Anadolu Yakası ve Avrupa yakası fark gözetmeksizin Hizmet vermekteyiz. İstanbul çevresindeki iller (Sakarya, Kocaeli, Yalova) Ankara ve İzmir gibi illerde de EVDE EEG çekim Hizmetimiz vardır.

2993 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi