Çocuklarda Dalgın bakışlara dikkat!

#

Pzt, 29 Nis 2013 13:38:56

Dalgın bakışlara dikkat!
Bu belirtiler varsa hemen doktora başvurun!

Anne babalar çocuklarınızı dikkatli takip edin. Gözleri sabit bakan, sorulara yanıtsız kalan, dalgın hali normal görülen çocukların epilepsisi olabilir. Tedaviye geç kalmak ise hayati tehlikeye davetiye çıkarmak anlamına gelir...

...
Epilepsi beynin elektrik aktivitesinde meydana gelen bozulma olarak tanımlanıyor. Beynin bazı noktalarında elektrik deşarjındaki artış veya bozulmalar epilepsi krizlerine, bir başka deyişle sara nöbetlerine neden oluyor.
Türkiye'de kesin bir istatistik olmamakla birlikte bazı bölgesel çalışmaların epilepsi sıklığının yüzde 0.5 ? yüzde 0.10 arasındadır

AKRABA EVLİLİĞİ BÜYÜK RİSK

Epilepsi daha çok genetik ağırlıklı bir hastalık olarak biliniyor. Ülkemizde akraba evliliklerine yüksek oranda rastlanması bu sayıyı artırsa da hastaların bir kısmında hastalığın oluşumuna dair hiçbir neden bulunamıyor. Nedenler arasında; genetik faktörler, sinir sistemi enfeksiyonları, beyin - damar hastalıkları, tümörler ve beyin travmaları gibi unsurlar dikkat çekiyor.

EPİLEPSİ BELİRTİLERİ

Epilepsinin sık görülen belirtileri:
* Şuur kaybı, bayılma, yere yığılma
* Kişinin tüm vücudunda ya da vücudunun bir kısmında kasılma, titreme ve atmalar
* Yüz ve/veya gözlerinde bir tarafa doğru dönme, kasılma, bükülme
* Gözlerin sabit bakması ve cevapsız kalma
* İdrar kaçırma
* Kusma ya da ağızdan köpük gelmesi
* Baygınlık geçtikten sonra bir süre uyuklama ve şaşkınlık hali olması
* Bayılmadan sadece sabit bakıp cevapsız kalma
* Baş-omuz-eller ve/ veya tüm vücutta sıçrama türü istemsiz hareketler.

ÇOCUĞUNUZUN SABİT BAKMASINI ATLAMAYIN

"Dalmalarla veya sadece sabit bakmalarla seyreden nöbetler atlanabiliyor. Tedavi edilmeyen nöbetler çocuğun akademik olarak geri kalmasına neden olabiliyor"

AİLELER HASTALIĞI GİZLİYOR

Türkiye'de tahmin edilenden daha çok sayıda epiepsili çocuk olmasının nedenleri aşağıda sıralanıyor;
* Türkler'de bu tip hastalıkları çevreye duyurmak istememe şeklindeki yanlış tutum nedeniyle bazı aileler doktora başvurmuyor.
* Türkiye' de halen doğum şartları düzeltilmediği için doğum travması ya da oksijensiz kalmalar bu soruna neden oluyor.
* Akraba evliliği genetik epilepsiye yol açabiliyor.
* Kaza ve enfeksiyonların fazlalığı da epilepsi nedeni olabiliyor.

DOKTORA GEÇ KALIRSANIZ

Epilepsi nöbetleri tedavi edilmediği zaman nöbet sıklığı giderek artıp daha zarar verici büyük nöbetler geçirilebiliyor. Bu durumdaki çocuğun davranışları değişiyor, okul performansı ile akıl-fikir performansı giderek azalıyor. Daha da kötüsünün bu çocukların; sokakta, trafiğin ortasında, kalabalık bir yerde ya da göl - deniz gibi tehlikeli ortamlarda nöbet geçirmeleri halinde hayati tehlikeye maruz kalmaları olduğu belirtiliyor.
 
Hastanın uyku saatinde (gece-gündüz) istediğiniz saatte; Kliniklerimizde ve Hasta Evinde EEG Çekimi yapılmaktadır. İstanbul'un tüm ilçelerinde ; Anadolu Yakası ve Avrupa yakası fark gözetmeksizin Hizmet vermekteyiz. İstanbul çevresindeki iller (Sakarya, Kocaeli, Yalova) Ankara ve İzmir gibi illerde de EVDE EEG çekim Hizmetimiz vardır.

Evde EEG çekimi nekadar güvenilir ?

Doktorum bu çekimi kabul edermi ?

Evde çekilen EEG'nin güvenirliği ve kalitesi açısından hastanede çekilen EEG? den hiçbir farkı yoktur hatta hastanın rahat olması ile orantılı olarak daha sağlıklı veriler elde edilebilir.

Bu çekimler Çocuk Nöroloji ve Yetişkin nöroloji Hekimlerimiz tarafından rapor edilmektedir. Rapor ile birlikte tüm çekimin CD'si ve ayrıntılı traseleri verilmektedir.

- Çekim ücretini isterseniz EEG sonuçlarını doktorunuz gördükten sonra da yapabilirsiniz.

EEG FİYATLARINDA %50 İNDİRİM Uygulanmaktadır.

Randevu - İletişim

7/24 Hasta Evinde ve Kliniklerimizde EEG Çekimi Yapılmaktadır.

Tel

:

 

Mobil

:

0 532 731 43 85 (24 saat online)


 NÖBETLER TEK TİP DEĞİL

Epilepsi nöbetlerinin tek tip olmadığı belirtiliyor. Çocukluk çağında da çok çeşitli nöbetler tespit ediliyor. Hastalığın tedavi vermeden takip edilen ve kendiliğinden geçen tipleri olduğu gibi ilaç kullanılmazsa komaya girebilecek çeşitler de bulunuyor. Hastalara genellikle tablet ya da şurup ağırlıklı ilaç tedavileri uygulanıyor. İlaç dışında ise daha az sayıda cilt altı pil (VNS), beyin pili (DBS) veya cerrahi tedavi uygulamaları gerçekleştiriliyor.

  

2244 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi