UÇAK GÜRÜLTÜSÜ YÜKSEK TANSİYON YAPIYOR

#

Çar, 20 Şub 2008 01:53:38

Hollanda'da Schiphol Havaalanı çevresinde oturanların, uçak gürültüsü nedeniyle başka bölgelerde oturanlara göre, daha çok yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalandığı belirlendi.

Devlet Halk Sağlığı Enstitüsü (RIVM) tarafından yapılan açıklamada, 10 yılı aşkın bir süredir sürdürülen araştırmaya bağlı olarak, özellikle gece uçuşlarındaki gürültünün bu rahatsızlığa yol açtığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Verilen bilgiye göre, Schiphol ile birlikte Londra'daki Heathrow Havaalanı'nın da aralarında bulunduğu Avrupa'da altı havaalanı çevresinde oturan beşer bin kişinin kan basınçları sürekli kontrol edildi.

En az beş yıldır havaalanı çevresinde oturanlardan 45 ile 70 yaş arasında olanlarda, daha sıklıkla yüksek tansiyon belirlendi. Belirleme yapılırken, bu rahatsızlığa yol açan alkol, sigara ve şişmanlık gibi temel faktörler dışarıda tutuldu.

Araştırmada, bu faktörlere bağlı olmaksızın Amsterdam Schiphol Havaalanı çevresinde oturanlardan, 600 ile bin 600 kişinin gürültüye bağlı yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalandığının tahmin edildiği kaydedildi.

http://blog.uzerine.com/evdehastabakimi

Araştırma sonuçlarının, Avrupa Birliğinin gelecek ay yayımlanacak çevre dergisinde geniş olarak yer alacağı ve tartışmaya açılacağı kaydedildi.

2395 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi