NÖBETLER EEG

#

Pzt, 17 Haz 2013 11:05:03

NÖBETLER

Nöbet beynin elektriksel aktivitesinin paroksismal veya ani gelişen bozukluğudur. Nöbetler büyük nöron gruplarında senkron veya eşzamanlı ateşlemelerle (depolarizasyon) karakterizedir. Beynin normal elektriksel aktivitesinin elektroensefalografı (EEG) normal bir bireyin başının çeşitli yerlerine tutturulan elektrodlarla ölçüldüğü üzere görece olarak düzgün elektriksel aktivite yapısı gösterir . Ancak nöbet sırasında EEG trasesinde (çizgisinde) bir dizi keskin dikensi ve tümsek benzeri dalgalar görülür .


EEG üzerindeki her bir çizgi veya kanal bir çift elektrodun altında kalan serebral korteks alanları arasında zaman içinde ölçülen potansiyel farkı yansıtmaktadır. EEG sinapstaki membran potansiyellerinin toplamını (eksitatör postsinaptik potansiyeller ve inhibitör postsinaptik potansiyeller) kaydetmektedir. Potansiyellerin amplitüdü (genişliği) senkron şekilde ateşlenen nöronların sayısını göstermektedir. Eksitatör-inhibitör postsinaptik potansiyel kompleksinin süresi ritm frekansıyla? yani belirli bir zaman dilimindeki olayların sayısıyla ? gösterilmektedir. Sıklık hertz (Hz) adı verilen birimlerle ifade edilir ve bir saniyede bir siklusa eşittir. 

Standart EEG kaydı 10 ila 20 arasında elektrod kullanır; bir epileptik fokusu tama olarak belirleyebilmek için ilave elektrodlar kullanılabilir. Standart elektrodların yerleri aşağıdaki şekilde gösterilmektedir. 

Nöbetlerin görülebilen semptomları önemli ölçüde değişebilir.

Spektrumun bir ucunda düşünce ve aktivite akışında anlık bir kesintiden daha uzun olmayan bir nöbet olabilir (absans nöbet); bu tür duraksamalar hem hastalar hem de etrafındakiler tarafından hiç farkedilmeden geçebilir. Spektrumun diğer ucunda bir dakika veya daha uzun süren konvülsiyonlar bulunmaktadır. Bu nöbetler sırasında hastalar vücutları ve ekstremiteleri üzerindeki kontrollerini ve şuurlarını kaybedebilirler. Konvülsif nöbetler sırasında aynı zamanda ağızdan salya akması tutarsızlık ve inkontinens de görülebilir.

EEG ÇEKİMİ: 7/24 TÜM YAŞ GRUPLARINA (BEBEK-ÇOCUK-YETİŞKİN) EEG ÇEKİMİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN ARAYIN:0532 731 43 85

1851 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi