EEG TESTİ

#

Pzt, 30 Eyl 2013 13:01:49

EEG (Elektroensefalografi) beyin elektrik aktivitelerini kayıt için kullanılan bir testtir. Kalp elektrosuna (EKG) benzer. Test sırasında sadece kayıt yapılır, elektrik verme veya iğne batırma olmaz. Testin hiçbir zararı yoktur. EEG testi, EEG teknisyenleri tarafından yapılır ve nörologlar tarafından okunup değerlendirilir.

Çocuklar ve bebekler ile genelde uyumlu olmayıp, sürekli hareket edip ağlayabilirler, bu nedenle çocuklarda EEG çekimi özellikle itina gerektirir. Ayrıca çocuk EEG yorumlanması da bu konuda eğitimi ve tecrübesi olan çocuk nörologları tarafından yapılmalıdır.

EEG Genelde epilepsi hastalığının teşhisi için yapılır. Halk arasında buna sara da denir. Havale ve nöbet kelimeleri aslında tıp dilindeki konvülzyonun karşılığıdır, epilepsi hastalarının geçirdiği ataklara verilen addır. Ancak halk arasında zaman zaman epilepsi yerine de kullanılmaktadır. Sara hastalığı sadece kasılmalarla olmayabilir, bazı hastalarda absans dediğimiz dalma nöbetleri şeklinde de olabilmektedir. Sık tekraralyan katılma nöbetleri, bayılmalarda da EEG yapılamsı gerekebilir. Bazı psikiatristler hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan hastalarından da EEG isteyebilmektedir.

  EEG testi, çeşitli çevresel etkilere (artefaktlara) açıktır. Ağlama ve hareket etme sırasında da kas etkileri EEG'ye yansır. Fakat, bu konuda tecrübeli teknisyen ve hekimler gereksiz filtreleme yapmadan değerlendirmeyi yapabilirler.  

www.eeguzerine.com

EVDE EEG

MOBİL EEG

032 731 43 85

1991 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi