EEG ; EPİLEPSİ ZİHİNSEL YETMEZLİĞE VEYA DAVRA..

#

Per, 21 Kas 2013 09:12:48

EPİLEPSİ ZİHİNSEL YETMEZLİĞE VEYA
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARINA YOL AÇAR MI ?
 
 
Epilepsinin zihinsel hastalıklarla hiçbir ilgisi yoktur. Epilepsili çocukların çoğu, hem zeka düzeyi hem de davranış biçimi bakımından zihinsel olarak sağlıklıdır. Fakat yine de, epilepsili çocuklar arasında zihinsel özürlülerin sayısı epilepsili olmayan aynı yaş grubundaki çocuklardan daha fazladır. Bunun sebebi ned...
ir?
Bildiğiniz gibi epilepsi genellikle organik beyin hasarının bir sonucudur ("Semptomatik Epilepsi" örneğin; doğum sırasında meydana gelen bir hasar, beyin hasarları).Eğer ciddi bir beyin hasarı meydana gelirse zeka gelişiminin de gecikeceği veya zekanın geri kalacağı açıktır. Bu durumda epilepsi ve zeka geriliği, kaynağı aynı olan iki semptomdur. Diğer bir değişle bu kaynak ciddi beyin hasarıdır. (Zeka düzeyindeki bu gerilik epilepsinin sonucu değildir.Tam tersine zekadaki geriliğe neden olan beyin hasarı epilepsiye de neden olur.) Bununla beraber beyin hasarı her zaman toplam zekada genel bir gerilemeye neden olmaz., fakat okuma-yazma, matematik veya yön-yer tespiti gibi belli performans alanlarında başarısızlığa neden olur veya en basit haliyle çocuk yaşıtlarına yak uydurmakta güçlük çeker. Bu tür vakalarda doktor, performanstaki kısmi yetersizliklere dikkati çeker.

 Aynı konu, davranış bozuklukları için de geçerlidir; Ciddi beyin hasarı (epilepsili veya epilepsi olmaksızın) davranış bozukluğuna da yol açabilir(zeka düzeyi normal veya geri kalmış olabilir).Bu tür anormal davranış örnekleri; unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, dikkatin kolayca dağılması, aşırı sinirlilik veya gerginlik, yavaşlık, çekingenlik ve hantallıktır.Bununla beraber, bu olası semptomlardan hiçbirisi epilepsiden değil, nöbetlerin temel sebebi olan beyin hasarından kaynaklanmaktadır.
Bazı anormal davranışlar beynin sinir merkezlerindeki hastalıkla ilgili fonksiyon bozukluklarından değil, dış etkenlerden kaynaklanırlar: Eğer anne- baba ve öğretmenler çocuğun performansının bir hastalık sonucu bozulduğunu dikkate almazlar veya tespit etmezlerse çocuk çok zorlanır.Bu tür çocuklar bu duruma sıklıkla okulda şımarıklık yaparak, zorluk çıkartarak, evde söylenenleri yapmayıp, söylenenlere karşı çıkarak tepki verirler. Gereğinden fazla evhamlı veya fazla koruyucu aileler hasta olan çocuklarının birçok şeyi yapmasını yasaklarlar ve hiçbir istekte bulunmazlar.Bu ise yaşça büyük çocuklarda bile fazla çocuksu tavırlar gelişmesine yol açar.

 Sinir sisteminin fonksiyonel bozukluğundan kaynaklanan davranış bozuklukları sıklıkla yukarıda bahsedilen dış etkenlerden kaynaklanan davranış bozukluklarıyla birlikte görülür.Bu durum da bir nedeni diğerinden ayırmada güçlük yaratır.
Nadir vakalarda epilepsi nöbetleri zihinsel yeteneklerin kaybına yol açabilir, (örneğin; eğer Grand mal nöbetler hızlı seriler halinde seyrederse veya 'epilepsi durumu'nda olabildiği gibi).
Ara sıra da olsa, epilepsi tedavisi için alınmak zorunda olan ilaçların da davranışta değişikliklere neden olabilir. Bu tür sorunlar ortaya çıktığında başvurulacak tek kişi çocuğunuzu tedavi eden doktordur.Eğer gerekiyorsa, size uygun önerileri anlatabilecek deneyimli bir psikoloğa gönderecektir.
EEG ÇEKİMİ: 7/24 TÜM YAŞ GRUPLARINA (BEBEK-ÇOCUK-YETİŞKİN) EEG ÇEKİMİ YAPILMAKTADIR. AYRINTILI BİLGİ İÇİN ARAYIN:0532 731 43 85

2331 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi