ERKEKLERİN BİYOLOJİK SAATİ

#

Cum, 22 Şub 2008 00:59:57

Erkeklerin biyolojik saati

Erkeklere kötü haber! Uzmanlara göre, tipki kadinlarda oldugu gibi erkeklerin de biyolojik saati isliyor. Yani yas ilerledikçe çocuk sahibi olma sanslari azaliyor.

New York'taki Columbia Üniversitesi Erkek Üreme Merkezi'nde görevli Dr. Harry Fisch, "30 yasindan sonra, erkeklerde her yil testeston hormunu seviyesi yüzde 1 oraninda azaliyor. Ne var ki erkekler için alarm zillerinin ne zaman çalmaya basladigini, yani bir erkegin hangi yastan sonra saglikli çocuk dünyaya getirme sansinin çok azaldigini belirlemek oldukça güç. Çünkü bu konuda her erkegin kendine özgü bir biyolojik saati var" dedi. Fisch, baba olmayi planlayan erkeklerin bu nedenle bir an önce harekete geçmelerini önerdi.

50 yas dönüm, ancak...

Ancak bütün uzmanlar Dr. Fisch'le ayni görüsü paylasmiyor. Amerikan Üreme Sagligi Üroloji Birligi Konseyi Baskani Dr. Larry Lipshulz'a göre erkeklerin çocuk sahibi olmak için acele etmelerine gerek yok: "Erkekler ancak 50 yasina geldiklerinde biyolojik saatleri alarm vermeye basliyor. 50'sinden sonra erkeklerin sperm sayisinda belirgin bir azalma oluyor, ancak klinik olarak bu, çocuk sahibi olamayacaklarini göstermiyor."

Bu arada erkeklerin de bir biyolojik saatleri olduguna dair tez, tümüyle yeni degil. Ilk olarak, 1912 yilinda Wilhelm Weinberg adindaki bir doktor, yasli babalarin çocuklarinda akondropalzi adi verilen bir hastaliga sik rastlandigini tespit etmisti. Babalari yasli çocuklarin, down sendromundan sizofreniye kadar 20'den fazla rahatsizliga yakalanma riskleri artiyor. Haziran 2003'te yapilan ve Fertility and Sterility dergisinde yayimlanan bir arastirma da 45 yasini asan ereklerin kadinlari hamile birakma sanslarinin 25 yasin altinda erkeklerden bes kat daha az oldugunu gösterdi.

http://blog.uzerine.com/kaanmert

2684 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

Foto Galerilerim

İETT
deniz
cinsel saglik

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi