MİDENİZİ KANSERDEN KORUYUN

#

Pzt, 10 Mar 2008 09:56:31

Uzmanlar mide kanseri belirtilerinin önemsenmemesinden yakınıyor

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Uğur Emre, "Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir." dedi.

Yrd. Doç. Dr. Emre, mide kanserinin görülme sıklığı ve ölüme sebebiyet verme açısından tüm kanserler içinde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Mide kanserinin, düşük sosyoekonomik düzeyli, aşırı tuzlu, doğrudan ateşe maruz bırakılmış yiyeceklerle beslenen, maden, kimyasal işinde çalışan ve sigara içen kişilerde daha çok görüldüğünü bildiren Yrd. Doç. Dr. Emre, bu hastalığın tedavisi ve hastalıksız hayatta kalım süresini etkileyen en önemli noktanın erken teşhis olduğunu belirtti.

Mide kanserinin belirtilerinin çok fazla önemsenmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emre, şunları kaydetti: "Kanserin geç evrede tespiti, tedavinin başarısını azaltmaktadır. Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir. Tespit edilecek mide kanseri, vakit kaybı döneminde ilerlediğinden tedavisi zor aşamalara gelmektedir. Mide kanserinin ileri dönemlerinde en sık görülen bulguları kilo kaybı, erken doyma ve kusmadır."

Endoskopi Şart

Tedaviye rağmen düzelmeyen mide rahatsızlıklarında sık sık ilaç değiştirmek yerine mutlaka endoskopik kontrol yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Emre, şöyle devam etti: "Ama ne yazık ki birçok hastaya şiddetle önerilmesine rağmen tetkikin zor olduğu düşüncesi veya işin önemini tam anlayamadığından endoskopik incelemeden kaçmaktadır."

Emre bugünkü imkanlarla hastaların hiç hissetmeden inceleme yapılabildiğini ve oldukça kısa sürede tamamlandığını ifade etti.

Emre sözlerini şöyle sürdürdü: "Mide kanserinde cerrahi kaçınılmazdır. Erken teşhis edilmiş, henüz midenin iç yüzeyinde sınırlı kanserlerde endoskopik olarak tümör çıkarılabilmekte, diğer durumlarda da laparoskopik ve açık yöntemlerle ameliyat yapılabilmektedir."

Yrd. Doç. Dr. Emre, mide kanseri nedeniyle ameliyat edilen, kısmen ya da tamamen mideleri alınan hastaların operasyon sonrasında belli bir adaptasyon döneminin ardından yeme içme işlevlerini sorunsuz yerine getirdiğini sözlerine ekledi.

2428 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi