SİGARA VE YÜKSEK TANSİYON ÖLÜM GETİRİYOR

#

Cum, 21 Mar 2008 11:16:06

Avustralya?da yapılan bir araştırmada, sigara ve yüksek tansiyon kombinasyonunun, beyindeki damar çatlamaları riskini ciddi ölçüde artırdığı açıklandı.

Yüksek tansiyonun ve sigaranın kalp hastalıkları riskini artırdığı bilinen bir gerçek, ancak araştırmacılar, bu ikisi biraraya geldiklerinde güçlü bir sinerjistik etkinin ortaya çıktığını belirtiyorlar.

Yapılan çalışmada, sigara içen yüksek tansiyon hastalarında, hemorajik felç riskinin sigara içmeyen kişilere göre çok daha yüksek olduğu belirlendi. Hemorajik felç, beyindeki damarlardan birinin yırtılması ve sızıntı yapması sonucu ortaya çıkıyor.

Prof. Koshi Nakamura, sigara içen kişileri, öncelikle sigarayı bırakmaları ve tansiyonlarını kontrol altında tutmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Araştırmacılar, sigaranın, zaten yüksek tansiyon nedeniyle zayıflayan beyin damarlarına zarar verdiğine dikkat çekiyorlar. Prof. Nakamura ise, zayıflayan kan damarlarının, yırtıldığını ve kanamaların ortaya çıktığını, ve bu nedenle hemorajik felcin görüldüğünü belirtiyor.

3627 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi