ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ

#

Cum, 21 Mar 2008 11:50:17

Çocuklarda görülen depresyon belirtileri, yetişkinlerdekinden farklıdır. Bir bebekte sık sık nedensiz yere çığlık atma, huzursuzluk, ve ağlama nöbetleri depresyon belirtileri olabilir. Depresyon, okul öncesi çocuklarda sinirli ve agresif davranışlarla, okula giden çocuklarda ise duyarsızlık ve ilgisizlikle kendini gösterir. Adolesan çağdaki gençlerde ise semptomlar, yetişkinlerdekine benzer.

Gelişmiş ülkelerde çocukların %3,5?inin ve gençlerin %9?unun depresyonda olduğu belirtiliyor. Özellikle 12 yaş sonrasında depresyon riski önemli ölçüde artıyor. Hafif depresyon semptomları üç ay içinde azalmasına rağmen, hastaların %80?ininde depresyon tekrarlıyor ve kronikleşiyor. Uzmanlar, depresyon tedavisinde psikoterapi ve psikososyal terapinin gerekli olduğunu, ve ağır depresyon geçiren, aile şartları iyi olmayan veya intihar eğilimi olan kişilerin hastanelerde tedavi edilmesinin doğru olacağı belirtiyorlar.

Hafif depresyonda genellikle başka psikolojik anormallikler ortaya çıkıyor. Agresif hareketler ve madde bağımlılığını takip eden anksiyete bozukluğu ve sosyal davranış bozukulukları bu hastalarda yaygın olarak görülüyor.

Depresyon pek çok nedenden kaynaklanabilir. Özellikle kalıtımsal, kişilikle ilgili ve çevresel faktörler, gençlerde görülen depresyonun başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

2785 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi