SÜREKLİ CİNSELLİK DÜŞÜNÜYORUM

#

Pzt, 04 Ağu 2008 15:39:54

23 yaşında çalışan bir kızım. Kardeşim 20 yaşında erkek. Okul ile ilişkisi çok iyi değil. Bana her gün kız arkadaşlarıyla neler yaşadığını tüm detayı ile anlatıyor. Aklı fikri sürekli sekste. Her gün farklı insanlardan bahsediyor. Çocukluğu yaramaz olduğu için biraz zor geçti sürekli eleştirilirdi evde. Bu anlattıkları gerçek olabilir mi? Öyleyse sağlıklı mı ne yapmalıyım?

- Kardeşinizin çocuklukta olumsuz görülen davranışları nedeniyle çok fazla eleştiri alması, okul başarısızlığı vb. etkenler, onun olumlu bir benlik imajı oluşturmasını engellemiş ve kendine güvensizlik yaşamasına yol açmış olabilir. Kişiliğinde duyumsadığı eksiklikleri telafi etme amacıyla da kendini güçlü, başarılı hissettiği başka bir alana ilgisini tümüyle yöneltmiş ve bunu başkalarına da anlatıp onları da etkilemek istiyor olabilir. Bu tarz ilgiler ve konuşmalar belki onu rahatlatıp, bir süreliğine güçlü hissetmesini sağlayabilir, ancak problemlerini çözmek için bazı beceriler ve olumlu davranışlar kazanmadıkça yaşamın diğer alanlarındaki sorunları devam edeceği için hep bir takım eksiklikler yaşayacak ve özgüveni oluşmayacaktır. Onun cinsellik veya karşı cinsle ilişki dışında güçlü veya başarılı olduğu farklı alanları keşfedip kendisinin de fark etmesini sağlamanız ona yardımcı olacaktır.

  

Merhabalar. Ben Bursa'dan Nihal. 24 yaşında 2 yıllık evli bir okuyucunuzum. Benim cinsel isteğim sabah saatlerinde çok yoğunlaşıyor. Bu saatte eşimle beraber olduğumda doruğa çıkabiliyorum ancak gece yorgunluğu ile yaşadığım cinsellikten hiç tat alamıyorum. Bu durumu eşime anlatıyorum ama ikna edemiyorum. O bunu tersini düşünüyor. Cinsel isteğin belli bir zamanı var mıdır kişiye göre? 

- Cinsel isteği ve doyumu etkileyen pek çok faktör vardır. Yorgunluk da bu faktörlerden biri. Kişinin istekliliği yaşam temposuna göre gün içinde değişebilir ve bu kişiden kişiye değişen bir durumdur, bu nedenle birininkine normal diğerine anormal denilemez. Problem şu ki; eşler arasında biyolojik açıdan veya yaşam tempolarında isteklilik düzeyine etki eden farklılıklar olduğunda cinsel yaşamlarında uyum sorunu ortaya çıkabiliyor. Eşlerin birbirlerini dikkate alarak yaşamlarını düzenlemeleri, beraber oldukları zamanı iletişim açısından ve cinsellik açısından daha doyurucu yaşayabilmek için enerjilerinin bir kısmını bu zaman dilimini dikkate alarak korumaları bu uyumsuzluğun ortaya çıkmasını engelleyecektir.

34 yaşındayım 3 yıllık evliyim. Bekarken cinselliği hayalimde çok farklı bir yerde tutar sürekli hayalimde farklı sahneler canlandırırdım. Şimdi evliyim ama seks bana hiç çekici gelmiyor. Evliliğimin ilk yıllarında daha sıcaktım cinselliğe ama eşimin yemeğini yer yemez hemen cinsellik istemesi beni uzaklaştırdı. Bu soğukluğun devam etmemesi için ne yapabilirim?

- Cinsel yaşam henüz başlamamışken de cinsellik herkesin kendi öznel yaşantısında bir şekilde vardır, sizin de bu dönemde cinsel isteğinizi besleyen fantezileriniz olduğu görülüyor. Cinsel yaşam başladığında ise eşler arasındaki uyumsuzluk, partnerin fiziksel özellikleri, cinsel yaklaşım biçimi gibi reel özellikler kişinin fantezilerinin önüne geçebiliyor ve bunlarda olan eksiklikler cinsel isteği olumsuz yönde etkiliyor. Böyle bir sorun yaşandığında eşler karşı taraf kırılmasın, üzülmesin diye yaşanan eksikliği kendi içinde bastırıp isteksiz bir şekilde ilişkiye girmeyi sürdürdüğünde cinsellikten tümüyle soğuma uzaklaşma olabilmektedir. Problemi çözmek için öncelikle eşinizi uygun bir dille yaşadığınız sorundan haberdar etmeli, sizin istekli olduğunuz zamanları, tercih ettiğiniz yaklaşım biçimini ona iletmelisiniz. Pek çok eş cinsellik üzerine birbirleriyle çok az konuşur, bu yüzen eşler birbirinin nelerden hoşlandığını ya da beraberliklerinde neleri istemediklerini bilmeyebiliyor. Eşinizle bu alandaki iletişiminizi arttırıp, kendi öznel yaşantınızda da fantezilerinizi kullanarak yeniden cinselliğe olan ilginizi canlandırmayı deneyebilirsiniz.

Rumuz neden- Babam 56 yaşında annem 49 yaşında. Babam 4 yıldır cinsel ilgisini dışarıya yöneltmiş durumda. Annem bakımlı ve çekici bir bayan ve çok verici anlayışlı bir insan. Dışarıdan bakıldığında iletişimleri çok güzel görünüyor ama 19 yaşında bir kız olarak annemin 10 yıldır seks yaşamadığını öğrenmem beni çok sarstı. Bu ilişkideki tuhaflık nasıl giderilebilir. Bu her evlilikte yaşanır mı? 

- Cinsellik evlilikte eşler arasındaki iletişimde önemli bir unsur. Eşlerden birinin cinselliğe çeşitli nedenlerle ilgi, istek kaybı olduğunda diğer eş eksiklik duyarak evlilik dışında arayışlara girebiliyor ve bu günlük yaşamdaki iletişimlerinde de sorunlara yol açabiliyor. Cinsel alanda böyle bir uyum sorunu yaşandığında, evliliğin tümüyle bozulmasını beklemeden, eksikliği duyumsayan taraf sorunu tanımlayıp eşine uygun bir dille bunu ifade etmelidir ve mümkünse bir evlilik danışmanlığı almayı denemeleri problemi büyümeden çözmelerini sağlayabilir. Eşlerin evliliğin bütünlüğünü sarsmayacak şekilde yaşamı düzenlemeleri sizin sorunuzdan da anlaşıldığı gibi çocuklar için de önemli. Çünkü anne baba kendi evlilikleriyle çocuklarının da gelecekte yapacakları evliliğine örnek model oluşturmaktadırlar.

www.cinselsaglik.uzerine.com

11500 defa izlendi

Yorumlar (1)
merhaba.arkadaŞim 6senelik evli.sexse,birlikte eŞiyle zaman geçkrmeye çok duŞkun.AMA eŞi aksine iŞlerine fazla duŞkun.zavalli kiz eŞine anlatiyormuŞ devamli,AMA eŞinin pek umrunda deylmiŞ.né yapacağini bilmiyor kizcağiz.
inci az tarafından | Cmt, 07 Kas 2009 16:36:43 tarihinde yazıldı.

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

Foto Galerilerim

İETT
deniz
cinsel saglik

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi