İLAÇ İSRAFINA DUR

#

Cum, 24 Eki 2008 11:19:28

 

Türk Eczacılar Birliği (TEB) 2. Başkanı Şevket Kaya, Türkiye'deki ilaç israfının 50 ile 700 milyon dolar arasında olduğunu, bunun da 10 milyar dolar civarındaki bir pazar için çok yüksek bir rakam oluşturduğunu söyledi.

Kaya,  dünyada önemli bir sanayi kolu olan ilaç üretiminin Türkiye'deki pazar payının yaklaşık 10 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

?Ülkemizde ilaç israfı 500 ile 700 milyon dolar arasında. Bu da 10 milyar dolar civarındaki bir pazar için oldukça yüksek bir rakam? diyen Kaya, her ne kadar hastaların ilaç alımlarında provizyon sistemi devreye girdikten sonra bu israf azalmış gibi görünse de AB ülkelerine kıyasla, daha çok ilacın çöpe atılmaya devam edildiğini ifade etti.

?BİLİNÇSİZ İLAÇ TÜKETİYORUZ?

Türkiye'deki israfın büyük kısmının bilinçsiz ilaç tüketiminden kaynaklandığını ifade eden Kaya, şunları söyledi:
?Evlerdeki ilaçların yüzde 15'ini paketini hiç açmadan, yüzde 25'ini de yarım bırakarak israf ediyoruz. İsraf edilen ilaçlar arasında ilk sırada mide ilaçları, ikinci sırada ağrı kesiciler ve üçüncü sırada da antibiyotikler geliyor. Hastalar tam doz kullanmaları gereken ilaçları, özellikle de antibiyotikleri, yarım bırakarak hem ilacı israf ediyor, hem de tam iyileşme sağlayamadığı hastalığı için yeni bir tedavi ve ilaç arayışına giriyor. Bu da ilaç israfının önünü açıyor. Birçok eve parasızlık yüzünden ilaç girmezken, birçok ilaç atılıyor.?

AKILLI İLAÇ KULLANIMI

Kaya, TEB'in ilaç israfının önlenmek amacılığıyla son birkaç yıldır çalışmalar yürüttüğünü anımsatarak, geçen yıl yetişkinler için ?Akılcı İlaç Kullanımı? temasını işlediklerini, bu yıl ise çocuklara yönelik ?Akıllı Çocuk, Akılcı İlaç Kullanır? programını sürdürdüklerini bildirdi.
Kaya, şöyle devam etti:

?Akılcı ilaç kullanımı, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması ya da tedavi edilmesi için, doğru ilaçların uygun nedenlerle, gerektiği zamanlarda uygun hastalara, gerektiği miktarda ve uygun fiyatla ulaştırılmasını kapsayan bir sistemin bütünüdür.?
İlaç israfının sadece Türkiye'ye özgü bir sorun olmadığını belirten Kaya, Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyada ilaç israfının önemli bir sorunu olduğunu kaydetti.

Kaya, dünyada ilaç temininde adaletsizlik olduğunu ve az gelişmiş ülkelerin ilaçlara ulaşmakta sıkıntılar yaşadıklarını sözlerine ekledi.

2501 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi