Su Çiçeği ( Varicella )

#

Per, 06 Kas 2008 17:45:22

Su Çiçeği ( Varicella )

Su çiçeği hastalığı, varicella-zoster virüsünün neden olduğu çok bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Virüs ya doğrudan temas yolu ile ya da havada uçuşan virüs taşıyan su damlacıklarının teneffüs edilmesi yolu ile bulaşmaktadır. Genellikle sağlıklı çocuklarda kısa süreli hafif bir hastalıktır. Ancak, vakaların %1?inde hastalık daha ağır seyredebilmekte ve zatüree, beyin iltihabı ve bakteriyal deri enfeksiyonları görülebilmekte ve bazen ciltte leke bırakabilmektedir.

Su çiceği hastalığına yakalanan yetişkinler hastalığı daha ağır geçirmektedir ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan her yaştaki kişide ciddi ve hatta ölümcül hastalığa neden olabilmektedir.

Hamilelik döneminde su çiçeği hastalığına yakalanılması halinde henüz doğmamış bebek için de tehlikeli olabilmektedir. Su çiçeğinin ortalama kuluçka süresi 10 ile 21 gün arasıdır. Bunu takiben önce kızarıklıklar belirmekte, bir kaç saat içinde yaraya dönüşmektedir. Genellikle gövde, yüz ve vücudun diğer kısımlarında görülmektedir. Su çiçeğine yakalanmış kişilerin çoğunda ateş olur, kendilerini rahatsız hişederler ve şiddetli kaşıntı görülebilir. Daha önce su çiçeği geçirmemiş herhangi bir kişinin bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır. Su çiçeğini geçiren bir kişi hastalığa bağışıklık kazanır.

Su çiçeği hastalığı çiçek gibi ölüm oranı yüksek bir hastalık değildir.

Su çiçeği geçirdikten sonra vücutta saklı kalan virus ileri yaşlarda hastanın stres ya da başka bir nedenle immütesi zayıfladığında zona klinik tablosu ile ortaya çıkar.

http://blog.uzerine.com/evdehastabakimi

 

3347 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi