ATOMLAR ARASI BOŞLUĞU GÖSTEREN MİKROSKOP

#

Cum, 07 Kas 2008 19:21:56

Atomlar arası boşluğu gösteren mikroskop   
   
 
Dünyanın en gelişmiş ve güçlü -tanımlanamayacak kadar yüksek çözünürlüklü- elektron mikroskobu Kanada?da bulunan McMaster Üniversitesi için Hollanda?da geliştirildi.

Elektronlardan oluşan bir ışının örnek üzerine gönderilmesiyle görüntü elde eden elektron mikroskoplarının en güçlüsü Hollandalı FEI tarafından 15 milyon dolar bütçeyle üretildi. Mikroskop, McMaster Üniversitesi?nde bulunan Kanada Elektron Mikroskobisi Merkezi?ne yerleştirildi.

İncelenen numuneleri 2 milyon kat büyüterek gösterebilen elektron mikroskobu teknolojisini iki atom arasındaki boşluğu bile net olarak gösterebilecek seviyeye taşıyan yeni cihaz, Titan 80-300 Cubed olarak adlandırılıyor.

Yeni mikroskobun Hubble Teleskobuna eşdeğer bir izleme teknolojisini mikroskobik boyutlarda sunduğunu belirten McMaster Üniversitesi mikroskobi proje müdürü GianLuigi Botton, bu kadar yüksek çözünürlüklü bir mikroskoba sahip ilk üniversite olduklarını belirtti.

Mikroskobun günlük yaşamda kullanılan ürünlerin nanometrik boyutlarda incelenmesi ve verimliliklerinin arttırılması için yapılacak araştırmalarda kullanılacağını belirten üniversite görevlisi John Preston, yeni cihazın ayrıca elektronik ve telekomünikasyon cihazlarında daha hızlı ve yüksek kapasiteli bellek modülleri geliştirilmesi için kullanılacağını söyledi.


kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/463394.asp

 

3245 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi