GENİTAL HERPES

#

Çar, 12 Kas 2008 16:47:22

Genital Herpes


Genital herpes, Herpes simpleks (uçuk) virüsünün genital bölge ve rektumun çevresindeki deri ve mukozalarda lezyonlara neden olduğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tip herpes simpleks virüsü vardır. HSV-2 genellikle cinsel yolla bulaşırken HSV-1 genellikle ağızda enfeksiyona neden olur. Her iki herpes simpleks virüsü genital organları, rektumun çevresindeki deriyi ya da elleri enfekte edebilir ve vücudun başka bölgelerine bulaşabilir. Herpesli kişilerde sifiliz ya da şankroid gibi cinsel yolla bulaşan başka organizmalar da olabilir.

Belirtiler ve Tanı

Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan 4-7 gün sonra başlar. İlk belirtiler genellikle kaşıntı, uyuşma hissi ve duyarlılıktır. Daha sonra küçük bir alanda kızarıklık, ardından küme halinde küçük ve ağrılı kabarcıklar oluşur.


Kabarcıklar patlayarak daire halinde yaralar oluşturur. Genellikle ağrılı olan yaralar birkaç gün sonra kabuk bağlar. İdrar yapma güçlüğü olabilir, yürümeyle ağrı olabilir. Yaralar yaklaşık 10 gün içinde iyileşir, ancak iz bırakır. Kasıktaki lenf düğümleri genellikle büyümüştür ve duyarlıdır. Ateş ve halsizlik olabilir.

İnsan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV) enfeksiyonu olanlar gibi bağışıklık sistemi bozulmuş olanlarda herpes şiddetli olabilir, vücudun başka bölgelerine yayılabilir, haftalarca ya da daha uzun sürebilir ve tedaviye direnç kazanabilir.

Virüs pelvis sinirlerinde yaşamını sürdürdüğünden ve yeniden aktive olduğundan, belirtiler tekrarlama eğilimi gösterir. HSV-2 pelvis sinirlerinde yeniden aktive olabilir. HSV-1 daha çok yüz sinirlerinde aktive olur. Yine de her iki virüs de her iki bölgede de hastalığa yol açabilir. Virüslerden biriyle daha önce enfeksiyon gelişmiş olması diğerine karşı kısmi bağışıklık sağlar.

Tedavi

Tedavi en çok belirtilerin başlamasından sonra erken dönemde başlanırsa etkilidir. Bu ilaçlar lezyonlardan canlı virüs saçılmasını azaltarak bulaşma riskini de düşürür. İlaç belirtilerin şiddetini de azaltabilir ancak nüksleri önleyemez

2251 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

Foto Galerilerim

İETT
deniz
cinsel saglik

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi