KULAK TÜPÜ

#

Paz, 04 Eki 2009 22:34:10

Orta kulak havalanma problemlerinde, sık orta kulak iltihaplanmalarında östaki borusunu by-pass etmek için ?orta kulak havalandırma tüpü?, ?ventilasyon tüpü? veya ?gromed? denilen tüpleri kullanıyoruz. Toplumda çok fazla kafa karışıklığı mevcut olduğu için yapılan son araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedik:

*Yuvaya başlayan her 100 çocuktan 7?sine kulak tüpü takılıyor.

*Tüp takılması
     Orta kulak sıvısının kalış süresini %70 azaltıyor
     Orta kulak enfeksiyonlarını % 70 azaltıyor
     İşitmeyi artırıyor
     Çoğunlukla bir kere uygulanıyor
     Güvenli

*Tüp takılan çocukların 3?te 2?si tek tüp takılması ile iyileşiyorlar. 3?te 1?i tüp çıktıktan sonra bir veya daha fazla tüp takılmasına ihtiyaç gösteriyorlar.

*Okula gitmeyen çocuklara verilen toplam antibiyotiğin yarısı kulak enfeksiyonu için veriliyor.

*Antibiyotikler orta kulak enfeksiyonunu geçmesinin en önemli etkeni değildirler. Çoğu birkaç günde kendiliğinden iyileşir. Antibiyotiklerin esas faydası komplikasyonların önlenmesi içindir.

*Normal bir insanın cildinde, ağız, burun ve sindirim sisteminde yerleşmiş 100.000 milyar bakteri mevcuttur. Çocuğunuz antibiyotik aldığında sadece orta kulak enfeksiyonuna yol açan bakteriler değil bütün bu diğer bakteriler de etkilenmektedir.

*İlk 24 saatte orta kulak enfeksiyonu için verilen antibiyotiğin ağrı ve ateş için faydası yoktur ki bu dönem en ağrılı dönemdir. Ağrı kesiciler -ibuprofen muhteva edenler gibi- ağrıyı azaltırlar. Çocuğunuza antibiyotiği hemen başlamak onların okula veya yuvaya daha erken dönecekleri manasına gelmez.

*Orta kulak sıvı birikiminde antibiyotikler rutin olarak kullanılmamalıdır. Bazı araştırmalar antibiyotikler ile sıvının daha fazla iyileştirdiğini gösterse de bu fark çok azdır ve iyileşme ancak birkaç haftalığına oluyor.

*Son yıllarda pnömokok aşıları yapılmaktadır. Aşılı çocuklarda %7 daha az orta kulak enfeksiyonu görülmekte, tüp ihtiyacı % 20 azalmaktadır.

*Orta kulak sıvısı bazı çocuklarda ciddi denge bozukluğuna yol açmaktadır, özellikle tek kulakta olduğunda. Yaralanmalara yol açan düşmeler görülmekte, tüp takılınca denge hemen sağlanmaktadır.

*Tüp takıldıktan sonra görülen problemlerin sıklığı
     Akıntılı enfeksiyon % 17
     Tüp tıkanması % 6.9
     Tüpün çıkartılmasına gerek kalmayan granuloma (nedbe dokusu) % 4.2
     Tüpün çıkartılmasına sebep olacak granuloma % 1.8
     Tüpün erken düşmesi % 3.9

*Tüp takılan çocukların kulaklarını sudan korumalarına gerek yoktur, rahatlıkla banyo yapıp, havuza ve denize girebilirler. Aksine sudan korumak tüp ağızlarının kuru kulak akıntısı ile tıkanmasını artırmaktadır. Tüpün yüzey gerginliği suyun orta kulağa geçmesine engeldir.

*Kulak tüpü olup da kulakları akan çocuklarda antibiyotik kullanımına, antibiyotik kullanımı için başka sebep yoksa, genellikle gerek yoktur. Soğuk algınlığı ilaçları ile takip etmek yeterlidir.

*Tüp takıldıktan sonra kulaktan akıntı gelmesi:
     Tüp yerinde iken her hangi bir şekilde akıntı görülmesi % 26.2
     Operasyondan hemen sonra akıntı olması % 16.0
     Tekrarlayan akıntılar % 7.4
     Uzun süren ve dirençli akıntılar % 3.8

*Antihistaminikler ve dekonjestanlar orta kulak sıvısının tedavisinde işe yaramamaktadırlar. Bu sebeple yan etkisi olan bu ilaçları çocuklarınızda gereksiz yere kullanmayınız.

*Geniz eti, östaki borusunu tıkayarak değil, mikrop tutarak orta kulak iltihaplanmasına yol açmaktadır.

*Tüp takılırken ?geniz eti? de alınmalı mı? 36 aylıktan küçük çocuklarda orta kulak sıvısına sık iltihaplanma yol açtığı için sadece tüp takmak yeterli olmaktadır, tabii geniz etinin kendine ait başka alınma sebebi yoksa. 36 aylıktan büyük çocuklarda ise tüple beraber geniz etinin alınmasının nüksleri azalttığı gösterilmiştir.

KAYNAK:

DR.İRFAN

3226 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi