UYKU EEG ÇEKİMİ

#

Sal, 12 Mar 2013 11:25:51

EEG

Elektroensefalografi (EEG), beyin elektrik dalgalarının saptanması için kullanılan bir testtir. Epilepsi hastaları ve nöbet bozukluklarında beynin elektriksel aktivitesinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

EEG? de elektrot denilen kablolarla kafa üzerindeki çok sayıda noktadan kayıt alınır. Kalp elektrosuna (EKG) benzetilebilir.

HANGİ HASTALIKLARDA EEG İSTENİR ?

Epilepsi hastalarının tanı ve takibi: Epilepside EEG?nin amacı tanının desteklenmesi, sınıflanması, beyin lezyonunun olup olmadığının araştırılması ve epilepsi hastalarının izlenmesidir.

  • Şuur kaybı, baygınlık gibi durumlarda epilepsi ile ayırıcı tanı yapılması
  • Bebek ve çocuklarda, yaşa uygun beynin elektriksel olgunlaşmasının değerlendirilmesi
  • Beynin iltihabi hastalıkları (ensefalit)
  • Psikiyatrik bazı değerlendirmeler
  • Nadir bazı beyin rahatsızlıklarında EEG istenir. (SSPE, zehirlenmeler?)

EEG NASIL YAPILIR ?

EEG işlemi bu konuda eğitim almış EEG teknisyeni tarafından yapılır. EEG teknisyeni tarafından yapılan işlemde, kafada, saçlı deri üzerinde EEG elektrotlarının yerleştirileceği noktalar belirlenir. Daha sonra genelde 20-25 kadar küçük metal elektrodlar yerleştirilir. Elektrotların parazitsiz kayıt alabilmesi ve çekim süresince sabit kalması için ?pasta? adı verilen özel bir madde ile saçlı derinize sabitlenir. Bu madde yıkanınca tamamen temizlenir.

EEG gözleriniz kapalı halde ve rahat bir konumdayken yapılır. Oturarak veya uzanarak çekim yapılabilir. Genellikle aralıklı ışık uyaran ve hızlı nefes alıp verme şeklinde ek aktivasyon yöntemleri rutin olarak kullanılır. Bu aktivasyon yöntemleri, normalde görülmeyen beyin dalgalarının görülebilir hale gelmesini sağlayabilir.

EEG çekiminde uygulanan aktivasyon yöntemleri

Göz açıp kapama: Görsel uyarılarla beynin elektrik aktivitesinde ortaya çıkan normal değişiklikleri görmek için yapılır.

Derin ve hızlı nefes alıp verme (Hiperventilasyon) : Bütün EEG laboratuvarlarında kullanılır. Aç karnına hiperventilasyon yapılırsa farklı bulgular saptanabilir. Bu nedenle hastaların EEG çekimlerinin tok karnına yapılması gerekir. Bu işlem erişkinler ve yapabilecek yaşta olan çocuklara uygulanır.

Işık uyarı (fotik stimülasyon): Saniyede 1-30 kez tekrarlanan flaş uyarısı ile beyin dalgalarındaki değişimler izlenir.

Uyku: Her EEG çekiminde normalde uygulanmaz. Erişkinlerde çekim öncesindeki gece hasta uykusuz bırakılarak çekime gelerek; ?uykusuzluğun? anormal dalgaları görünür hale getirmesinden yararlanılır. Tüm gece uyku EEG, gündüz 1-2 saatlik uykuda EEG çekimi yapılabilir. Bebek ve çocuklarda ise uykuda EEG çekimi günlük uygulanan bir yöntemdir.

EEG ÇEKİMİ İÇİN NASIL BİR HAZIRLIK GEREKLİDİR ?

Başınızın temiz olması, saçınızda jöle, sprey gibi maddelerin olmaması
Küpe, hızma gibi metal takıların çıkarılması; yoğun krem veya makyajın çekim sırasında silinmesi gerekecektir.Çekim sırasında tok olmanız önemlidir.Üzerinizde rahat bir kıyafet olmasını, sıkan-terleten giysiler giymemenizi öneririz. Hekiminiz tarafından uyku EEG veya uykusuzluk aktivasyonlu çekim istendiyse, bir gece öncesinde uykusuz kalmanız gerekir. Bu konuda teknisyenimizden detaylı bilgi almanız yararlı olacaktır.

Kullandığınız ilaçları normal zamanında almalısınız ancak çekim öncesinde teknisyene veya raporu hazırlayacak hekime mutlaka bilgi veriniz.

EEG ÇEKİM SÜRESİ NE KADARDIR ?

Hekimler tarafından aksi istenmedikçe, erişkinlerde EEG kayıt süresi 20-30 dk? dır. Uyku EEG ve çocuk EEG?de süreler farklıdır. Çekimden önce elektrodların yerleştirilmesi de 15 dakika kadar sürer. Çekime gelirken 1 saatlik bir süreyi planlamanızı öneririz.

EEG? NİN BİR ZARARI VAR MIDIR ?

EEG sırasında sadece beyin elektrik dalgalarının kaydı yapılır. Vücuda elektrik verilmez. Herhangi bir ışın almak da söz konusu değildir.

VİDEO EEG NEDİR VE NİÇİN KULLANILIR ?

EEG çekimi sırasında eşzamanlı video kaydı yapılmasıdır. Burada amaç daha çok şüphelenilen bazı hareket veya nöbet benzeri durumların, eşzamanlı EEG değişiklikleriyle karşılaştırılmasıdır.

EEG RAPORU NASIL HAZIRLANIR ?

Teknisyen tarafından yapılan EEG çekimi nöroloji uzmanı tarafından incelenerek detaylı bir rapor hazırlanır. Rapora EEG sayfa örnekleri ve gerektiğinde CD kayıtları da eklenerek hastaya verilir

BİLGİ VE DANIŞMA İÇİN

EEG ÜZERİNE HERTÜRLÜ BİLGİYİ www.eeguzerine.com SİTEMİZDE BULABİLRSİNİZ.

www.eeguzerine.com

EEG LABORATUVARI İSTANBUL

hasta evinde ve hastanrde eeg hizmetimiz vardır.

0216 392 1414

0532 731 43 85

4169 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi