EEG

#

Cum, 15 Kas 2013 09:56:52

  EEG NEDİR  ? EEG NASIL ÇEKİLİR ?  UYKU EEG ÇEKİMİ NASIL YAPILIR  ?

EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır. Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG'yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilirBeynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.

EEG beynin elektriksel faaliyetini incelemek ve yorumlamak amacı ile yapılan bir tetkiktir. Küçük elektrotların bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. Trase bilgisayardan çıktı alınır ve bir nörolog ya da çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilir.
EEG çekiminin temel amacı beyinde oluşan hasarları tespit etmektir. Beyinde hasar anne karnında ya da sonradan oluşabilir. Periventriküler lökomalazi tanısında, sosyal gelişim geriliğinde, serebral gelişim geriliği ve serebral palsi tanısında, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin nörolojik muayenesinde yukarıdaki hastalıklar için yüksek risk gurubu olduklarından atlamamak için istenir. Özelliklede epilepsi hastalığının ve epilepsi hastalığının hangi tür olduğunun tanısında EEG önemlidir. Uykulu ve uyanık çekilebilir.
Erişkinlerde özel bir hazırlık aşaması gerekmemekte saçın bir gün önceden yıkanmış olması yeterli olmaktadır. (Saça sprey, jöle vs. sürülmemesi)
Uyku EEG

sinde erişkinlerin uykusuz kalması gerekmektedir. Bu konuda çekim yapan teknisyenle görüşerek çekim saatine göre kaç saat uykusuz kalması gerektiğinin bilgisini almalıdır.


Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.
 

Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. İşlem can yakmaz. Hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.
RUTİN EEG *****

* UYKU-UYANIKLIK EEG *****

* TÜM GECE VİDEO EEG *****

* GECE 1-2 SAATLİK EEG


* EVDE EEG ÇEKİMİ *****

BİLGİ VE DANIŞMA İÇİN:0532 731 43 85

EEG NEDİR?

EEG ÇEŞİTLERİ :
RUTİN EEG,UYKU- UYANIKLIK EEG,TÜM GECE EEG

RUTİN EEG :
Uyanıklık EEG si diye bilinir. Çekim ortalama 20-30 dakika sürer.Çekim sırasında 10 saniye ara ile 4-5 kez göz aç-kapa , 3-5 dakika süren hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) , 5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.

UYKU EEG :

Klinik olarak Epilepsi düşünülen ancak RUTİN EEG tetkikinde (uyanıklık halinde 20 dakika süreyle yapılan EEG) yeterli bilgi vermediği durumlarda, gündüz veya gece 1-2 saat süreyle, gerektiğinde tüm gece yapılan aktivasyon yöntemlerinden uyku EEG si çekilir. Özellikle rutin EEG nin yetersiz kaldığı küçük çocuklarda uyku EEG si sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Uyku deprivasyonu sonrası uyanıklık ve uyku sırasında yapılan EEG tetkiklerde biyoelektrik patolojinin ortaya çıkma oranı artmaktadır.

EEG ÖNCESİ HAZIRLIK :
Erişkinlerde özel bir hazırlık aşaması gerekmemekte saçın bir gün önceden yıkanmış olması yeterli olmaktadır. (Saça sprey, jöle vs. sürülmemesi)
Uyku EEG sinde erişkinlerin uykusuz kalması gerekmektedir. Bu konuda çekim yapan teknisyenle görüşerek çekim saatine göre kaç saat uykusuz kalması gerektiğinin bilgisini almalıdır.


Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.


Bebeğin uyuması Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur.EEG çekilmeye başlamadan önce kafanın belli bölgelerine elektrotlar yapıştırılırHastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. EEG ile akıldan gecen düşünceler okunmaz ve zeka ölçülemez.EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir.

  • EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez. Hastanın saçları temiz olmalı, Karnı tok olmalı, çekimde heyecan ve endişeye kapılmamalı, tuvalet sorunu olmamalı? Daha önceki EEG raporlarınızı ve istem kâğıdını yanınızda getiriniz.


Diğer EEG Teknikleri Nelerdir?

Rutin EEG çekimi dışında sık olarak uyku EEG'si (özellikle çocuklarda uyanıklık kaydı güç elde edildiğinden), uzun süreli EEG, uyku deprivasyonlu EEG gibi, epilepsi odağını tetiklemeyi amaçlayan, temelde aynı ama bazı süre ve durum farklılıkları olan incelemeler planlanabilir.
uyku eeg:0532 731 43 85

Bunların dışında, hastanın video görüntüsü ve EEG incelemesinin eş zamanlı kaydı çok önemli, giderek daha sık olarak başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. "Video-EEG monitorizasyon" olarak isimlendirilen bu yöntemde hastanın görüntüsü ve EEG eş zamanlı olarak kıyaslanabilmekte ve bulgular çok daha detaylı bir şekilde karşılaştırmalı olarak incelebilmektedir. En önemli ve sık kullanım nedenlerinden biri de, ilaç tedavisine dirençli olgularda nöbet kaydı yapılarak sorumlu epileptojenik odağın belirlenmesi ve epilepsi cerrahisine hazırlıktır.

 

Eeg, elektroensefalografi, uyku-uyanıklık eeg, uyku eeg, uykuda eeg, uyanıklık eeg, rutin eeg,

EEG ÇEKİM MERKEZİ:

www.eeguzerine.com

0532 731 43 85

0216 392 14 14

video eeg, kısa süreli uyku eeg, tüm gece eeg, gece eeg, eeg Monitorizasyon,

video eeg Monitorizasyon,1 saat eeg, 3 saat eeg, 6 saat eeg, 8 saat eeg, epilepsi, sara, bayılma,

havale,dalma, nöbet, konvuzyon, eeg nasıl çekilir, eeg kimlere çekilir, eeg ücreti, eeg fiyatı,

normal eeg, uyku uyanıklık eeg fiyatı, eeg sgk anlaşma, bağkur eeg, sgk eeg, devlet hastanesi eeg,

özel hastane eeg, evde eeg, yoğun bakımda eeg, hastane eeg, bebek eeg, çocuk eeg, yetişkin eeg,

2 yaş eeg, 3 yaş eeg,1 yaş eeg, aylık eeg, 14 yaş eeg, çocuk nöroloji, pediatrik nöroloji,nörolog eeg,

otizm eeg, İstanbul eeg, Pendik eeg, kartal eeg, Kadıköy eeg, çocuklarda epilepsi, eeg zararlımı, eeg yan etkisi varmı ,

eeg bozuk, eeg sonuç, eeg önemi,eeg öncesi hazırlık, uyku eeg nasıl çekiliyor, bebeklere eeg nasıl çekiliyor,

 eeg nin çocuklara zararı varmı, eeg nekadar sürede çekilmeli,eeg de uyumadı, eeg nedir,

EEG FİYATLARI, BEBEK EEG FİYATI, UYKU UYANIKLIK EEG, SGK

eeg ile ne anlaşılır, beyin eeg, bebek eeg nerede çekilir,uykusuzluk eeg, aktivasyonlu eeg

Eeg laboratuarı, eeg merkezi, eeg çekim merkezi, eeg çeken hastaneler, eeg testi, eeg tahlili, normal eeg,

video eeg, hiperaktivite eeg, epilepsi eeg,

Sara eeg, Göztepe eeg, Maltepe eeg, Ümraniye eeg, beyin elektrosu, egg, emg, psg, vep, sep, baep, meb,

Çocuk nöroloji, çocuk nöroloji doktoru, nöroloji , epilepsi kliniği, eeg çeşitleri,

EEG ÇEKİM MERKEZİ:

http://www.eeguzerine.com/

0532 731 43 85

0216 392 14 14

Uyku ilaçları, ialçlı eeg, ilaçsız eeg, uyutarak eeg,

2988 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi