Epileptik nöbetler

#

Per, 30 May 2013 11:43:13

Epileptik nöbetler

Epileptik nöbetler çesitli görüntüler sergileyebilirler. Beynin her çesit fonksiyonu (hastalıklı olmasa bile) epileptik nöbetleri ortaya çıkarabilir.

Böylece epileptik nöbetler de çesitli görüntüler sergiler. Hareketler halinde (örnegin; sıçramalar - kasılmalar), his bozuklugu dedigimiz (örnegin; karıncalanma ? uyusma - görme ve isitme halluzinatinları), jetatif sinir sistemi ...
kaynaklı (örnegin; yüz kızarması - dudakları morarması - agızdan salya akması -bagırsak gürültüleri - idrar kaçırma), psisik bozukluklar (örnegin; korku - ani hafıza bozuklukları - suur kaybı).
Büyük nöbetlerde ?Grand mal? bu belirtiler (örnegin; kasılmalar ? sıçramalar -salya akması - idrar kaçırma - suur kaybı), genellikle birlikte ortaya çıkarlar.

Epilepsi; eskiden büyük ?Grand mal? ve küçük nöbetler ?kline Anfalle? olmak üzere ikiye ayrılırdı.

Küçük nöbetler; kısa, birkaç saniye kadar süren dalgınlık ?Absence? ,vücudun kısmi bir bölümünü tutan ani kasılmalar, bilinç bulutlanmaları gibi belirtilerdir. Bilinç bulutlanmalarına ?psychomotorik? veya ?partialkomplexe? nöbetlerde denir. Bu nöbetler 30 saniyeden 2 dakikaya kadar sürerler. Hasta saskındır, anlamsız mırıldanmalar, çigneme, yutkunma ve suursuz el hareketleri yapar.

Küçük nöbetlerin özel bir seklini, daha ziyade süt çocuklugu çagında görülen ve genellikle agır seyreden ?BNS?=?Blitz ? Nick - Salaam? denen nöbetler temsil ederler.

?BNS? ismi nöbetin seklinden kaynaklanır. Hastanın vücudu ani olarak kasılır, kollar yukarıya kulaklara dogru atılır ve bas öne egilir ( Müslüman?ların namaza dururken verdikleri selâm gibi).

Günümüzde, tıp dilinde büyük ve küçük nöbetler yerine, genellesen, bütün vücuda yayılan ?generalisierter Anfall? ve vücudun yalnız bir kısmını tutan ?fokale Anfalle? nöbetlerden bahsedilir.

a. Genellesen nöbetlerde, beynin iki tarafı da nöbete katılır.

b. Vücudun yalnız bir odagını tutan nöbetlerde? fokale Anfalle? beynin yarısının sınırlı bir bölümü nöbete istirak eder.

Epileptik nöbetlerin sınıflandırılması

? Genellesen nöbetler ?Generalisierter Anfalle?: Örnegin; Grand mal? büyük nöbet ve?Absence? dalma nöbeti.

? Kısmi kalan nöbetler? fokale Anfalla?: Örnegin; tek tarafı tutan kasılmalar, his-davranıs¸ ve tavır bozuklukları (partial komplexe Anfalle).

? Hiçbir guruba uymayan nöbetler: Örnegin; yeni doganların nöbetleri.

Genellesen, yani bütün vücudu tutan nöbetlerde; vücudun iki tarafı da nöbetin basladıgı andan itibaren esit olarak etkilenir. Nöbetin kaynak noktası olan beynin, her iki yarısı da aynı zamanda nöbete istirak eder. Bütün vücudun nöbete istirak etmesi gerekmez. Önemli olan her iki tarafın da baslangıçtan itibaren esit sekil de etkilenmis¸ olmasıdır.
Genelles¸en nöbetler diyince akla: Genelles¸en büyük nöbet?Grand mal?- Dalma nöbeti ?Absence? ? Müslüman?ların namaza basladıgı zaman verdigi selâm benzeri ?BNS ?Anfalle? (Ani bir sıçrama ile eller kulaga dogru kalkar, bas öne egilir,ayaklar karna dogru çekilir).
Bunun aksine nöbetin baslangıcından itibaren vücudun yalnız bir tarafı veya belli bir bölümü nöbetten etkilenirse, o zaman ?fokal? kısmi bir nöbetten bahsedilebilir. Bu demektir ki, beynin yarısının sınırlı bir bölümü nöbete istirak eder.
?Fokale Anfalle? Kısmi nöbetler: Örnegin; vücudun yarısını etkileyen büyük nöbetler, tek tarafını tutan sıçramalar ?Zuckungen?, kasılmalar ?Versteifungen? , his ? davranıs¸ ve tavır bozuklukları ?partial-komplexe Anfalle?.(Alıntı)
EEG ÇEKİMİ:0532 731 73 85
RUTİN EEG
UYKU EEG
UYKU UYANIKLIK EEG
VİDEO EEG
7/24 EEG ÇEKİMİ YAPILMAKTADIR.(YETİŞKİN-ÇOCUK-BEBEK)
0532 731 43 85
AYRINTILI BILGI IÇIN ARAYIN : EEG: 0532 731 43 85

2576 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi