EEG; EPİLEPSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

#

Per, 21 Kas 2013 09:10:23

EPİLEPSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
 
Epilepsi, beyindeki sinir hücrelerinin fonksiyonunda oluşan bir bozukluktan kaynaklanır. Kısa devredekine benzer elektrik boşaltımları olur. Epilepsi nöbeti beyindeki sinir hücrelerinden bir dizi elektrik akımının hızla boşalması ile meydana gelir. Bundan önceki bölümde epilepsi hastalığının ortaya çıkması için hem genetik bir eğilimin, hem de tetikleyici ...
(dış veya edinsel ) bir etkenin gerektiğini belirtmiştik. Yine daha önce belirtildiği üzere eğer epilepsinin ortaya çıkmasında ki belirleyici faktör dış etkenler ise bu epilepsi türü "semptomatik" olarak adlandırılmaktaydık.

Sinir hücrelerinin anormal davranmaların da neden olan bir çok değişik dış tetikleyici neden vardır; örnek olarak semptomatik epilepsiyi gösterebiliriz. Çocukta en sık görülenler aşağıdaki gibidir.

Kromozon bozuklukları, hastalıklar, alkol alışkanlığı, zehirlenme, gebeliğin ilk safalarında kızamıkcık gibi enfeksiyonlara yakalanma, fetüste oksiyen veya beslenme eksikliğine yol açan ağır kanamalar gibi nedenlerle gebelik sırasında beyin gelişimin bozulması.

Beyin kanaması, doğum sırasında beynin ezilmesi veya oksijen yetmezliği sonucunda beyindeki sinir hücreleri zarar görmesi veya kaybı .

Beyin iltihabı (ensefalit) veya menenjit. Bunlar çocuklukta geçirilen kızamık, kabakulak, boğmaca veya suçiçeği gibi görünüşte zararsız hastalıklar sırasında da ortaya çıkabilir.

Kaza sırasın da ortaya çıkan, beyin kanaması, beyin ezilmesi gibi beynin hasar görmesine neden olan durumlar.

Beyin tümörleri, gri hücrelerin erken çürümesi veya metabolik bozukluklar gibi progresif (ilerleyici ) beyin hastalıkları.

Epilepsi, bu hastalıklarının geçirilmesinden aylar ve hatta yıllar sonra bile ortaya çıkabilir.
Doktorunuz en iyi tedaviyi belirtme ve tamimiyle iyileşme şansı konusundaki önemli bilgileri sağlayabilecek amacıyla bu nedenlerden hangisinin çocuğunuzun epileptik nöbetlere yakalanmasından sorumlu olduğunu belirtmek için elinden geleni yapacaktır. En yeni test metotlarının kullanıyor olmasına rağmen bazı çocuklarda bu nöbetlerinin kaynağı tespit edilmemektedir. Fakat bu tür vakalarda bile tedavi gereklidir ve hastalığın tamamen iyileşmesi sıklıkla mümkündür.

 

 

EEG ÇEKİMİ: 7/24 TÜM YAŞ GRUPLARINA (BEBEK-ÇOCUK-YETİŞKİN) EEG ÇEKİMİ YAPILMAKTADIR.

http://www.eeguzerine.com/?s=Icerik&No=1331884783

AYRINTILI BİLGİ İÇİN ARAYIN:0532 731 43 85

2023 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi