ELEKTROENSEFALOGRAFİ (EEG)

#

Cum, 04 Nis 2014 09:57:28

ELEKTROENSEFALOGRAFİ (EEG)

Epilepsi tanısında genel fizik ve nörolojik muayene yapıldıktan sonra başvurulacak ilk laboratuar inceleme aracı; elektroensefalografi (EEG) dir. Bu tetkik, saçlı deriye elektrotlar yapıştırılarak beyin dalgalarının kaydedildiği bir yöntemdir. EEG, 1929 yılında Hans Berger tarafından insan beyninden elektriksel aktivite kaydı yapılmasından günümüze kadar, Magnetik rezonans görüntüleme (MRG), Magnetoensefalografiye (MEG) rağmen halen serebral bioelektriksel aktivitenin incelenmesinde geçerliliğini korumaktadır.

Hastanın uyku saatinde veya gece istediğiniz saatte, evinizde veya kliniklerimizde EEG çekim hizmetini sağlıyoruz.

Hasta Evinde ve Hastanede 7/24 EEG Çekimleri Yapılmaktadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN: 0532 731 43 85

EEG çekiminde kullanılan elektrotlar kafata­sı derisi üzerine iletken bir çeşit krem ya da jel kullanılarak yapıştırılır. EEG cihazı temel olarak bir yükselticidir. Beyin potansiyellerini yük­selterek kağıt üzerine çizilebilecek ya da bilgisayara kaydedilebilecek büyüklüğe ge­tirir. Bu elektrotlarla vücuda elektrik akımı verilmesi söz konusu değildir. EEG tetkiki tamamen zararsızdır ve tetkik sırasında has­ta hiçbir şey hissetmez.

Bir EEG tetkiki yakla­şık 15 -30 dakika sürer. Bu süre boyunca ki­şiden hareketsiz olarak yatması istenir. Tet­kikin bir kısmında hastadan gözlerini açıp kapatması, derin ne­fes alıp vermesi istenir, ayrıca aralıklı ışık uyaranı uygulanır. Epilepsi teşhisi için uyanıklık halinde 20 dakika süreyle ya­pılan EEG?ın yeterli bilgi vermediği durum­larda, hastanın uykusuz bırakılarak uyanıklık ve uyku döneminde EEG?si çekilir.

        EEG tetkiki kısa süreli, dinamik bir tetkik olduğundan çekim sırasında herhangi bir anormallik ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle; tanıya yardımcı olmak amacı ile tekrarlayan ya da uykusuzluk/uyku EEG çekimleri yapılabilir.

       EEG bulguları, hastalığı sınıflandırma, fokal veya lateralize bir epileptik foküs olduğunu tanımlama, uygun tedaviyi seçme, prognoz için yol gösterici olarak ve hastalığın gidişini izlemek için kullanılır.

     

Video-EEG monitörizasyon (VEM), nöbet aktivitesinin epileptik olduğunu belirleyerek nöbetin tipini sınıflamada ve nöbet aktivitesini kontrol altına alacak uygun tedavi protokolünü belirlemede yardımcı olmaktadır. Burada elektrodlar, günlerce dayana­cak şekilde kollodyon denilen bir madde ile sıkıca kafa derisine yapıştırılır. Sürekli EEG görüntüsü, hasta bir video ka­mera karşısında günlük normal aktivitesini sürdürürken kaydedilir.

VEM, nöbet bulgularının ve o dönemde EEG?nin açık şekilde gözlemlenmesini sağlar. Böyle bir kayıt süresi, klinik bilgiye bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar uzatılabilir. Uzun süreli VEM, epileptik ve non-epileptik nöbetleri birbirinden ayırmanın tek yolu ve ameliyat öncesi değerlendirmenin gerekli bir parçası olabilir. Uzun süreli VEM sırasında olguların çoğunda ilaçlar büyük oranda azaltılır veya kesilir. Kaydedilen nöbet sayısı hastanın nöbet tipine, MRG?de patoloji varlığına ve diğer testlerle olan uyumluluğuna ve invaziv VEM düşünülüp düşünülmediğine bağlıdır.

Hastanın uyku saatinde veya gece istediğiniz saatte, evinizde veya kliniklerimizde EEG çekim hizmetini sağlıyoruz.

Hasta Evinde ve Hastanede 7/24 EEG Çekimleri Yapılmaktadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN: 0532 731 43 85

**EEG tetkikinin artefaktsız olması açısından çekim yapılacağı gün saçların yıkanmış/temiz olması, jöle, spray vs. kullanılmaması ve karnının tok olması gereklidir.

Hasta Evinde EEG Hizmeti
1 Saat EEG Monitorizasyon
3 Saat EEG Monitorizasyon
Gece EEG: Kısa süreli EEG
Tüm Gece EEG

EEG ÇEKİM MERKEZİ
HASTA EVİNDE VE HASTANELERDE 24 SAAT EEG ÇEKİMİ YAPILMAKTADIR. BEBEK-ÇOCUK VE ERİŞKİN TÜM YAŞ GRUPLARINA
İRTİBAT: 0216 392 14 14 - 0532 731 43 85

4858 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi