EEG NEDİR? KİMLERE ÇEKİLİR?

#

Cmt, 07 Ara 2013 09:49:48

EEG NEDİR? KİMLERE ÇEKİLİR?

İnsan beyninin çok düşük düzeyde elektriksel bir aktivitesi olduğunu biliyoruz. Beynin değişik bölgelerinden değişik düzeylerde yaydığı bu elektriksel aktivitenin özel cihazlarla kaydedilmesine (elektroansefalografi) EEG denir. Kayıt amacıyla kafatasının belirli bölgelerine küçük metal diskler takılır. Bu diskler de kayıt cihazına kablolarla bağlıdır. Beynin elektriksel faaliyetleri her beyin bölgesi için farklı ve önceden normalinin nasıl olduğu bilinmektedir. Böylece hastadan yapılan EEG kayıtlarının normalden farkı saptanabilmiş olur.

Neden EEG çekilir?

EEG çekme gerekçesi aslında çok fazla değildir:

En sık gerekçe epilepsi tanısı için EEG çekimidir; ayrıca organ nakillerinden önce beyin ölümü tanısı için, bazı uyku ve davranış bozukluklarında da EEG çekimi istenmektedir.

EEG çekimi öncesi nasıl bir hazırlık yapmalıyım?

Çoğu kez EEG çekimi öncesi özel bir hazırlık gerekmez. En önemlisi EEG problarının saçlı deriye yapışmasını sağlamak için saçlı derinin temiz olmasını sağlamaktır; bu amaçla saçta jöle, briyantin vs olmaması yeterlidir.

Bazen Uyku EEG si çekimi gerekir. Bunun için hastanın uzun süre uyutulmaması ve EEG çekimi sırasında uykuya dalması sağlanmalıdır. Böyle bir zorunluluk olup olmadığını çekim öncesi teknisyen veya nörolog size bildirecektir.

EEG çekimi nasıl yapılır?

EEG çekim, EEG cihazının bulunduğu çekim odasında yapılır. Hasta yatar veya oturur pozisyonda tutulur, kafa derisine iletken yapışkanlı problar ve problara da kablolar takılır.  Her bir elektrod beyinden gelen elektrik akımını yükselten bir cihazdan (amplifikatör) geçer ve beyin dalgalarının çizimi yapılır. Çekim bazen 20-30 dakika sürerken bazı durumlarda gece boyu video ile senkronize EEG çekimi yapmak gerekebilir.

EEG çekimlerimizin güvenirliğine ve kalitesine %100 GARANTİ VERİYORUZ. Böyle bir ihtimal olmaz ama doktorunuz EEG Çekimini beyenmedi veya yeterli bulmaz ise tahsil edilen ücreti iade etme garantisi veriyoruz. EEG ücretini, doktorunuz çekimi gördükten sonra da ödeyebilirsiniz.

6551 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

EEG

EEG

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

eeg uzerine

Foto Galerilerim

eeg

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi