GEÇ EVLENME ÇOCUKLARI RİSKE ATIYOR

#

Sal, 01 Oca 2008 15:22:03

Geç evlilikler çocukları riske atıyor


Geçmiş yıllardaki erken evliliklerin aksine, günümüzde gençlerin önemli bölümünün, iş ve kariyer sahibi olduktan sonra evliliği gündeme alması, anne adayının yaşının ilerlemesine bağlı olarak, bebeğin sağlığını riske atıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Perinatal Tanı, Tedavi, Araştırma ve Uygulama Merkezi (PERİTAM) Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, yumurta ile spermin döllenmesi sırasında oluşan kromozom anomalisinin, bebekte, halk arasında (mongol) olarak bilinen downsendromu başta olmak üzere çeşitli seviyelerde zeka geriliğine neden olduğunu belirtti.

Evrüke, bedensel ya da zeka engelli bir bebeğin yaşamı boyunca aileye bağımlı kaldığını, bu nedenle hem bireyde hem de ailesinde maddi ve manevi yaralar açtığını ifade ederek, "Ancak günümüzde gelişen tıp imkanları bebeğin anne karnındaki sağlık durumu hakkında yüzde 100 denilebilecek bilgilere ulaşmamızı sağlıyor" dedi.

Geçmişte 20 yaşını geçen genç kızlara "evde kalmış" tanımlaması yapıldığını, ailelerin kız ya da erkek olsun çocuklarını genelde 20 yaş öncesi evlendirdiğini anımsatan Evrüke, "Ama günümüzde ağırlaşan yaşam koşulları, kadının çalışma yaşamında aktif olarak yer alması evlilikleri geciktiriyor. Bu da annenin yaşına bağlı olarak bebeği çeşitli sağlık riskleriyle karşı karşıya bırakıyor" diye konuştu.

Evrüke, "Anne yaşı 20'nin altında olduğu kromozom anomalisi oluşma riski her bin 700 doğumda bir görülüyor. Bu oran 20-25 yaş arasında bin 350, 25-30 yaş arasında bin 150, 30-35 yaş arasında 250, 40-45 yaş arasında 70, 45 yaş ve üzerinde ise her 16 doğumda 1'e kadar yükseliyor" dedi.

Evrüke, anne yaşının sadece kromozom anomalisine değil, anne sağlığı açısından da çeşitli risklere neden olduğunu belirterek, "İleri yaşta gebelik tansiyon ve şeker hastalığı, kalp yetmezliği, doğum sonrası kanamalar ve erken doğuma yol açabiliyor. Annenin yaşadığı bu rahatsızlıklardan bebek de etkileniyor. Erken doğum söz konusu olduğunda bebek bu kez başta akciğer yetmezliği olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor" diye konuştu.

4125 defa izlendi

Bu posta henüz yorum yazılmadı.

Toplum Sağlığı Görevlisi

Toplum Sağlığı Görevlisi

Profilim

Blogum

Arşiv

Web Sitelerim

evdehastabakimi uzerine
azdavay uzerine

Foto Galerilerim

DOĞA HARİKALARI

Uzerine.com  ©2005 Uzerine.com
Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | Üye Girişi